Tennis Tracker: Finală de vis la Wimbledon! Djokovic și Alcaraz vor reedita ultimul act de anul trecut

Tennis Tracker: Novak Djokovic
Tennis Tracker: Novak DjokovicAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

21:53 - Novak Djokovic s-a calificat în finală la Wimbledon după ce a trecut în trei seturi de italianul Lorenzo Musetti, scor 6-4, 7-6(2), 6-4. Sârbul va juca a șasea finală consecutivă la Wimbledon și a 10-a în total, contra lui Carlos Alcaraz, într-o reeditare a ultimului act de anul trecut.

Cu un succes, Djokovic va scrie istorie, urmând să devină jucătorul cu cele mai multe victorii din istorie la turnee de Mare Șlem, atât la masculin, cât și la feminin - 25. El va bifa, totodată, a 37-a sa finală de Mare Șlem.

21:02 - Novak Djokovic s-a desprins în duelul cu Lorenzo Musetti. Sârbul a câștigat și actul secund, reușind să se impună la tiebreak, 7-6(2).

După cum arată și scorul, a fost un set secund mult mai echilibrat, cu mai puține greșeli de ambele părți. Sârbul și-a cedat serviciul în primul game, dar a revenit și a egalat la 3, înainte de a se impune și tie-break de o manieră categorică.

19:53 - Novak Djokovic a preluat inițiativa în semifinala cu italianul Lorenzo Musetti. Sârbul a închis primul set cu 6-4, dar nu fără ceva emoții. Nole a avut 5-3 și 30-0 pe serviciu, dar a fost întors de adversar, care a făcut breakul și urma să servească pentru a egala situația pe tabelă.

Djokovic a jucat, însă, imperial pe serviciul italianului, s-a desprins la 0-40 și a închis manșa după ce a ratat o primă minge de set.

18:37 - Primul finalist pe tabloul masculin de la Wimbledon din acest an este Carlos Alcaraz. Spaniolul s-a impus în patru seturi în fața rusului Daniil Medvedev, scor 6-7(1), 6-3, 6-4, 6-4.

17:56 - Carlos Alcaraz preia conducerea în fața lui Daniil Medvedev. Spaniolul a câștigat al treilea act cu 6-4.

17:17 - Egalitate! Alcaraz și-a îmbunătățit foarte mult jocul, câștigând al doilea set cu 6-3 în puțin peste 30 de minute pentru a egala situația.

16:38 - Ei bine, avem un meci spectaculos pe terenul central, unde primul set a mers la Medvedev!

Numărul cinci mondial l-a câștigat cu 7-6 și a fost cel mai bun jucător, Alcaraz servind slab și făcând o mulțime de erori neforțate.

07:00 - Este ziua în care vom afla finaliștii de la Wimbledon. Două partide incendiare în care protagoniști sunt campionul en titre, Carlos Alcaraz, Daniil Medvedev, Novak Djokovic și Lorenzo Musetti.

06:30 - ATP WIMBLEDON - Daniil Medvedev vs. Carlos Alcaraz (15:30), Lorenzo Musetti vs. Novak Djokovic (17:30)

06:00 - CHALLENGER IAȘI - Valentin Royer vs. Hugo Dellien (12:30), Adolfo Daniel Vallejo vs. Martin Landaluce (15:00)