Tennis Tracker: Ana Bogdan și Sorana Cîrstea s-au calificat în turul 2 la Madrid

Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 la Madrid
Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 la MadridProfimedia
Trei românce vor juca astăzi în cadrul turneului WTA 1000 de la Madrid: Ana Bogdan și Sorana Cîrstea în primul tur de pe tabloul principal, în timp de Gabi Ruse va evolua în ultimul tur al calificărilor.

20:55 - Flash Moment - Punctul zilei

Punctul zilei
Flashscore/WTA

20:50 - Jucătoarea americană de tenis Sofia Kenin, campioana din 2020 de la Australian Open și finalistă la Roland Garros în același an, a suferit o înfrângere umilitoare marți, 6-0, 6-3, în meciul cu belgianca Maryna Zanevska, în primul tur al turneului de la Madrid.

19:00 - Chinezoaica Lin Zhu (locul 39 WTA) a fost eliminată în primul tur de la Madrid de Rebecca Marino (79 WTA), la capătul a două seturi 6-7 (1/7), 4-6. Lin Zhu o va întâlni în turul 2 pe Elise Mertens (29 WTA).

Zhu - Marino

17:15 - Karolina Muchova a trecut de Anett Kontaveit în două seturi, 6-2, 6-2, în cadrul turneului de la Madrid. În turul doi, jucătoarea din Cehia, locul 52 WTA, o va întâlni pe Irina Begu(35 WTA).

Kontaveit - Muchova

16:00 - Zi excelentă pentru românce la Madrid. Gabriela Ruse a învins-o pe Leolia Jeanjean și s-a calificat pe tabloul principal. Românca a trecut în două seturi, 6-4, 6-3 într-o oră și jumătate de joc.

15:00 - Sorana Cîrstea a trecut de americanca Lauren Davis și s-a calificat în turul 2 la Madrid după două ore de joc. Românca a câștigat în trei seturi, 6-3, 3-6, 6-1 și va juca în runda următoare cu favorita numărul 2, Aryna Sabalenka.

Cîrstea a învins-o pe Davis
Flashscore / WTA

14:15 - Ana Bogdan a învins-o pe Anna Bondar în primul tur al turneului de la Madrid. Sportiva noastra s-a impus în trei seturi, 6-4, 4-6, 7-6 după trei ore de joc, deși românca a fost condusă cu 5-2 în setul decisiv.

A fost foarte dificil, știam că va fi așa pentru că am mai jucat împreună la începutul acestui an. La 2-5 nu mi-a mai păsat ce se întâmplă, mi-am găsit ritmul și mi-am zis să savurez jocul.

Sprijinul fanilor e foarte important. Pentru mine sunt foarte importanți suporterii din România. Vreau să le mulțumesc pentru suport și sper că vor veni la fel de mulți și în meciul următor”, a declarat Bogdan la flash-interviul de după meci.

Românca o va întâlni în turul 2 pe sportiva americană Shelby Rogers.

9:00 - Ons Jabeur, adversara Anei Bogdan în cazul în care se va califica în turul 2, a anunțat că se va retrage de la Madrid Open. Astfel, în cazul unei calificări în turul următor, Bogdan o va avea de înfruntat pe Shelby Roger, favorita numărul 33.

Mai multe detalii aici.

7:30 - Sorana Cîrstea și Ana Bogdan debutează astăzi pe zgura de la Madrid. Cîrstea o va întâlni de la ora 12.30 pe americanca Lauren Davis (29 de ani, 56 WTA), iar în cazul în care se va califica în turul următor, românca se va duela cu favorita numărul 2, Aryna Sabalenka, într-o reeditare a fabulosului sfert de finală de la Miami.

De la ora 11.00, Ana Bogdan va evolua împotriva fostei sale colege de la dublu, Anna Bondar (25 de ani, 89 WTA).

Tot astăzi, Ruse o va întâlni în turul 2 al calificărilor pe Leolia Jeanjean, în timp ce Jaqueline Cristian va debuta abia mâine la Madrid, în fața sportivei Sloane Stephens (30 de ani, 48 WTA). Begu este calificată direct în turul 2.