Tennis Tracker: Finală Alcaraz - Sinner la Beijing / Osaka se retrage, accidentată

Tennis Tracker:Medvedev și Alcaraz la Wimbledon
Tennis Tracker:Medvedev și Alcaraz la WimbledonPA Images / Alamy / Alamy / Profimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

18:30 - WTA BEIJING - Coco Gauff (20 de ani) s-a calificat în sferturile de finală ale China Open, după ce adversara sa, Naomi Osaka (26 de ani), a fost nevoită să se retragă când meciul se afla la egalitate, la un set.

Osaka a condus cu un set și un break înainte de a ceda în urma unei accidentări la partea inferioară a spatelui.

16:40 - ATP BEIJING - Jannik Sinner a ignorat controversa cu privire la cazul său de dopaj și euforia publicului local pentru a stabili o finală la China Open împotriva lui Carlos Alcaraz.

Numărul unu mondial și campionul în exercițiu l-a învins cu 6-3, 7-6 (7/3) pe Bu Yunchaokete, un wildcard chinez clasat pe locul 96, pentru a evita o surpriză majoră.

16:35 - ATP TOKYO - Arthur Fils (24 ATP) a câştigat marți finala turneului ATP 500 de la Tokyo, dotat cu premii totale de 1.989.865 de dolari, după ce l-a învins în ultimul act, în trei seturi, 5-7, 7-6 (8/6), 6-3, pe compatriotul său, Ugo Humbert (18 ATP).

Fils s-a impus după o partidă de trei ore, în care a reuşit 10 aşi şi a comis patru duble greşeli, Humbert având 13 aşi şi făcând trei duble greşeli.

Victoria de la Tokyo reprezintă şi prima victorie a lui Fils în fața lui Humbert în cinci partide disputate. Ultima oară cei doi s-au confruntat în august, la Montreal, când Humbert s-a impus în runda întâi cu 6-2, 6-2. Turneul ATP de la Tokyo a consemnat şi prima confruntare pentru trofeu între doi francezi, la o competiție de un asemenea nivel, în ultimii şapte ani.

14:45 - WTA HONG KONG - Gabi Ruse a trecut de sportiva chineză Qiang Wang după doar 54 de minute, cu 6-0, 6-4. În turul următor, româncă o va înfrunta pe australianca Ajla Tomljanovic.

12:46 - ATP BEIJING - Spaniolul Carlos Alcaraz, cap de serie numărul doi, s-a calificat în finala de la Beijing după o victorie impresionantă, 7-5, 6-3, în fața numărului cinci mondial, Daniil Medvedev.

Este a patra victorie consecutivă a lui Alcaraz împotriva rusului, de la semifinala US Open de anul trecut.

Spaniolul așteaptă acum partida dintre numărul 1 mondial, Jannik Sinner și eroul local Yunchaokete Bu, locul 96 ATP pentru a-și afla adversarul din finala de la China Open.

07:40 - WTA BEIJING - Eliminare surprinzătoare a celei de-a doua favorite, Jessica Pegula, învinsă de Paula Badosa cu un categoric 6-4, 6-0.

07:00 - ATP BEIJING - Daniil Medvedev vs. Carlos Alcaraz (11:00), Jannik Sinner vs. Yunchaokete Bu (14:00)

06:30 - ATP TOKYO - Arthur Fils vs. Ugo Humbert (13:00)

06:15 - CHALLENGER HONG KONG - Sara Sorribes Tormo vs. Hailey Baptiste (07:00), Yexin Ma vs. Varvara Gracheva (08:30),Elena Gabriela Ruse vs. Qiang Wang (11:30)

06:00 - WTA BEIJING - Shuai Zhang vs. Magdalena Frech (07:30), Yulia Starodubtseva vs. Anna Kalinskaya (11:00), Naomi Osaka vs. Coco Gauff (15:30)