Tennis Tracker: Muchova o elimină pe Paolini / Calificare lejeră pentru Medvedev

Tennis Tracker: Karolina Muchova
Tennis Tracker: Karolina MuchovaSarah Stier / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

23:05 - Danill Medvedev (28 de ani) a pierdut doar patru game-uri în meciul său din turul patru, trecând cu ușurință de Nuno Borges (27 de ani) cu 6-0, 6-1, 6-3.

Acest lucru s-a întâmplat după ce toate meciurile din turul al patrulea de la US Open au fost oprite pentru scurt timp din cauza unei alarme de incendiu în clădirea în care se află cabina tehnică în care funcționează Hawkeye - sistemul electronic de urmărire a liniilor.

21:35 - Jack Draper (22 de ani) a fost la cel mai bun nivel al său de până acum la US Open și a fost prea bun pentru talentatul Tomas Machac (23 de ani), care a cedat cu 6-3, 6-1, 6-2.

20:40 - Turneul impresionant de acasă al Jessicăi Pegula (30) a continuat în această seară cu o victorie dominantă, 6-4, 6-2, în fața Dianei Shnaider (20), numărul șase mondial asigurându-și locul în sferturile de finală.

19:22 - Jasmine Paolini (28 de ani) este eliminată de la US Open! Numărul cinci mondial a fost învinsă în două seturi, 6-3, 6-3, de cehoaica Karolina Muchova (28 de ani), care ajunge pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală de la US Open.

07:30 - WTA US OPEN - Americanul Frances Tiafoe, 20 ATP a trecut de Alexei Popyrin, cel care îl învingea în turul anterior pe Novak Djokovic, după un meci de peste 3 ore, cu 6-4, 7-6, 2-6, 6-3.

În sferturi de finală Tiafoe îl va înfrunta pe bulgarul Grigor Dimitrov, cap de serie numărul 9.

07:15 - WTA US OPEN - O nouă victorie  pentru Aryna Sabalenka, care a învins-o pe Elise Mertens cu scorul de 6-2 și 6-4, în 1 oră și 38 de minute. A fost un meci în care belarusa a încheiat cu 41 de lovituri câștigătoare. Numărul doi mondial o va întâlni în sferturile de finală pe învingătoarea dintre Donna Vekic și Qinwen Zheng.

07:00 - WTA US OPEN - Nouă surpriză de proporții la Flushing Meadows. Coco Gauff campioana de anul trecut de la US Open a  fost eliminată de steaua în ascensiune a tenisului american, Emma Navarro, nr. 12 WTA, în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-3.

S-a stabilit, astfel, și primul sfert  de finală de la această ediție: Emma Navarro o va înfrunta în etapa următoare pe Paula Badosa din Spania.

06:55 - ATP US OPEN - Alexander Zverev, s-a calificat în sferturi de finală după o partidă de aproape 3 ore contra americanului Brandon Nakashima, 50 ATP, scor 3-6, 6-1, 6-2, 6-2.

Germanul, cap de serie numărul 4, și-a stabilit o întâlnire cu americanul Taylor Fritz.

06:30 - WTA US OPEN - Karolina Muchova vs. Jasmine Paolini (18:00), Diana Shnaider vs. Jessica Pegula (19:00), Caroline Wozniacki vs. Beatriz Haddad Maia (21:30), Iga Swiatek vs. Liudmila Samsonova (02:00)

06:00 - ATP US OPEN - Jack Draper vs. Tomas Machac (19:30), Nuno Borges vs. Daniil Medvedev (20:30), Alex De Minaur vs. Jordan Thompson (00:00), Jannik Sinner vs. Tommy Paul (03:30)