Tennis Tracker: Swiatek o demolează pe Potapova / Tsitsipas trece de Arnaldi / Alcaraz defilează

Tennis Tracker: Iga Swiatek
Tennis Tracker: Iga SwiatekProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

19:17 - WTA ROLAND GARROS - Jucătoarea tunisiană de tenis Ons Jabeur (9 WTA, favorită nr. 8) s-a calificat duminică în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut în optimi, în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, de daneza Clara Tauson (72 WTA).

Jabeur s-a impus după un meci de o oră şi jumătate, în care a reuşit cinci aşi şi a comis trei duble greşeli, adversara sa având doi aşi şi făcând patru duble greşeli.

17:40 - ATP ROLAND GARROS - Carlos Alcaraz (21 de ani) a continuat traficul cu sens unic care a domnit astăzi pe Court Chatrier cu o victorie confortabilă, 6-3, 6-3, 6-1 în fața lui Felix Auger-Aliassime (23 de ani), asigurându-și locul în sferturile de finală.

17:07 - ATP ROLAND GARROS - Stefanos Tsitsipas (25 de ani) a supraviețuit unei mari sperieturi în fața lui Matteo Arnaldi (23 de ani), revenind de la un set și 3-5 pentru a obține o victorie cu 3-6, 7-6(4), 6-2, 6-2 și a trece în sferturile de finală la Paris.

14:20 - WTA ROLAND GARROS - Încă o victorie convingătoare pentru una dintre principalele candidate la turneul feminin, Coco Gauff.

A treia favorită, a trecut fără probleme de Elisabetta Cocciaretto din Italia cu 6-1, 6-2.

13:30 - WTA ROLAND GARROS - Iga Swiatek a avut o prestație absolut nemiloasă și a reușit să o învingă pe Anastasia Potapova cu un dublu bagel: 6-0, 6-0,  în doar 40 de minute.

Principala favorită a pierdut doar 10 puncte pe toată durata meciului și va juca al cincilea sfert de finală consecutiv la Roland Garros.

Într-o altă partidă, cehoaica Marketa Vondrousova a trecut de Olga Danilovic din Serbia  cu 6-4, 6-2.

Vondrousova o va întâlni în sferturi chiar pe Iga Swiatek, favorita numărul 1.

06:30 - ATP ROLAND GARROS - Alexander Zverev vs. Holger Rune (12:00), Matteo Arnaldi vs. Stefanos Tsitsipas (13:30), Felix Auger-Aliassime vs. Carlos Alcaraz (15:00), Hubert Hurkacz vs. Grigor Dimitrov (18:00), Corentin Moutet vs. Jannik Sinner (21:15)

06:00 - WTA ROLAND GARROS - Emma Navarro vs. Aryna Sabalenka (12:00), Iga Swiatek vs. Anastasia Potapova (12:00), Coco Gauff vs. Elisabetta Cocciaretto (13:30), Clara Tauson vs. Ons Jabeur (15:30)