Thailanda-România 2-3 în Cupa Davis. Nicholas Ionel și Filip Jianu au adus victoria echipei noastre

Jianu joacă meciul decisiv cu Charoenphon
Jianu joacă meciul decisiv cu CharoenphonAgerpres
România a învins cu 3-2 pe Thailanda în meciul din cadrul play-off-ul Grupei Mondiale I a Cupei Davis.

În ultimul joc al disputei, Filip Jianu a trecut de Yuttana Charoenphon în două seturi, 6-0, 6-2 după o oră de joc, și a adus victoria naționalei noastre.

Ceva mai devreme, Nicholas David Ionel a câștigat confruntarea cu Kasidit Samrej, 6-4, 6-1, după o ora și 18 minute de joc.

Partida de dublu, jucată în această dimineață între Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn și Marius Copil/Victor Cornea, s-a încheiat cu scorul de 4-6, 6-2, 6-4 pentru gazde, deși tenismenii români conduceau la un moment dat cu 3-0 în setul decisiv.

Ieri, în primul meci al confruntării, Nicholas David Ionel a fost învins de Yuttana Charoenphon după două ore și 40 de minute de joc, scor 7-5, 3-6, 6-1, iar Filip Jianu a trecut de Kasidit Samrej în meciul doi, 6-4, 6-7 (5), 6-2, încheind prima zi la egalitate.

Echipa României pentru acest joc a fost formată din Marius Copil, Victor Vlad Cornea, Nicholas David Ionel, Filip Jianu şi Cezar Creţu. Gabriel Trifu a fost căpitan nejucător.

În urma acestui rezultat, România va juca în luna septembrie în Grupa Mondială I a Cupei Davis.