Thriller pe Cluj Arena. Universitatea o învinge pe FCSB, după ce au jucat cu un om mai puțin aproape o repriză

Universitatea invinge pe FCSB dupa cel mai bun meci al sau din sezon
Universitatea invinge pe FCSB dupa cel mai bun meci al sau din sezonProfimedia
Universitatea Cluj a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1 (2-0), luni, în ultimul meci din etapa a 16-a a Superligii de fotbal.

Universitatea a punctat de două ori în prima repriză, prin senegalezul Mamadou Thiam (32), după o minge pierdută de Adrian Şut, și prin Ioan Filip (40), după un balon respins greșit de francezul Malcom Edjouma.

Clujenii au avut și o bară în prima repriză, prin Thiam (45+1).

FCSB nu a reușit să își creeze nicio ocazie clară timp de o oră de joc, dar a făcut acest lucru după ce ''U'' a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea mijlocașului brazilian Romario Pires (57), pentru o intrare dură la Andrea Compagno.

Portarul gazdelor, Andrei Gorcea, a avut intervenții providențiale la mingile trimise de Compagno (62), Valentin Miculescu (71, 77) și Octavian Popescu (89), dar nu a mai avut ce face la șutul lui Andrei Cordea (86), care a marcat singurul gol al vicecampioanei.

Universitatea mai putea înscrie în ultimul minut (90+4), dar Lorand Fulop a ratat incredibil de două ori singur cu portarul.

FCSB venea după patru victorii consecutive.

Universitatea pierduse precedentele două partide, cu Farul și CFR Cluj.

În tur, scorul a fost egal, 1-1.