Tottenham - Arsenal: miză imensă între vecinii rivali din nordul Londrei

Tottenham - Arsenal: miză imensă între vecinii rivali din nordul LondreiProfimedia
Tottenham și Arsenal se întâlnesc în runda cu numărul 20 din Premier League duminică, 15 ianuarie, de la 15:30. Opta și Flashscore vă prezintă cele mai utile informații din culisele celor două tabere londoneze, înainte de marea lor întâlnire.

Una dintre echipe are de reglat o socoteală mai veche, ceea ce face ca derby-ul din nordul Londrei să devină unul și mai picant.

În sezonul trecut, Arsenal se afla pe locul 4, primul care o ducea în Liga Campionilor, cu trei meciuri înainte de final, având nevoie de o victorie împotriva lui Spurs sau de șase puncte din ultimele două meciuri pentru a rămâne pe locul patru și a ajunge la principalul turneu european al cluburilor pentru prima dată din 2017.

”Tipic Arsenal”

O victorie categorică a lui Tottenham cu 3-0 a aruncat în aer cursa pentru locul patru și, cu Arsenal pierzând și următorul meci împotriva lui Newcastle, fotbalul din Champions League fiind valabil doar pentru Spurs, ocupanta locului 4, în locul tunarilor. ”Tipic Arsenal”, au replicat fanii supărați după finalul dezamăgitor de sezon.

De cealaltă parte, suporterii ”Crinilor albi” au avut și ei o reacție pentru realizarea lui Tottenham: ”Cât de nesperat”, a fost replica acestora, întrucât ambele formații nu au mai câștigat de ani buni un trofeu important.

Cu toate acestea, pentru Arsenal, lucrurile par să se fi schimbat, deoarece este liderul campionatului în acest sezon după 17 meciuri. Este aceasta o Arsenal diferită? O Arsenal câștigătoare? Pentru a șterge fantomele din sezonul trecut, vor dori să urmeze victoria de acasă împotriva celor de la Spurs cu un succes și pe stadionul Tottenham Hotspur.

De cealaltă parte, cei de la Spurs au toate motivele să se simtă încrezători, deoarece sunt neînvinși pe teren propriu împotriva tunarilor din martie 2014, când actualul manager al lui Arsenal, Mikel Arteta, era încă jucător al lui Arsenal.

Revenirea tunarilor

A trecut mult timp de când Arsenal nu a mai început atât de bine un sezon. De fapt, de la înființarea Premier League, doar patru echipe au avut mai multe puncte decât cele 44 strânse Arsenal după 17 meciuri în actualul sezon.

Acele echipe (Chelsea sub comanda lui Mourinho, Manchester City cu Guardiola de două ori, Liverpool sub comanda lui Klopp) au fost considerate unele dintre cele mai bune ale epocii.

Etichetarea lui Arsenal ca o astfel de echipă este însă destul de exagerată. Cu toate acestea, nu înseamnă că ceea ce au realizat tunarii este doar o întâmplare.

Conform modelului de ”Puncte Așteptate” realizat de Stats Perform, Arsenal ar fi trebuit să aibă în jur de 36 de puncte pe baza performanțelor de până acum, cu 8 puncte mai puțin față de cât au tunarii în realitate.

Totodată, statisticile ar fi clasat-o pe Arsenal pe locul doi în comparație cu celelalte echipe. Precum în clasamentul real, Tottenham Hotspur se află puțin în urma rivalilor, dar este în continuare o candidată de top 4.

Clasamentul Premier League, în baza ”punctelor așteptate”
Clasamentul Premier League, în baza ”punctelor așteptate”Opta by Stats Perform

Vânătoarea de etape importante

Cea mai mare provocare pentru Arsenal și cel mai mare avantaj pentru Tottenham Hotspur este disponibilitatea celor mai buni atacanți ai lor.

Gabriel Jesus a avut un impact mare de când s-a alăturat lui Arsenal în vară, dar a suferit o accidentare gravă în timpul Cupei Mondiale. În ciuda faptului că nu este un golgheter desăvârșit, calitățile sale au lipsit atunci când tunarii au remizat 0-0 cu Newcastle United în cel mai recent duel din campionat.

Pe de altă parte, Harry Kane și-a condus echipa spre o victorie cu 0-4 la Crystal Palace, cu o dublă și o pasă de gol în repriza a doua, după o prestație slabă a lui Spurs în prima repriză.

Capodopera lui Harry Kane a venit în cel de-al 300-lea meci al său în Premier League și a marcat golurile cu numărul 197 și 198. Cele două goluri l-au făcut pe atacantul englez să depășească recordul de goluri în 300 de meciuri care îi aparținea lui Alan Shearer.

Clasamentul celor mai buni marcatori în 300 de partide
Clasamentul celor mai buni marcatori în 300 de partideOpta by Stats Perform

Cu încă o reușită, Harry Kane ar deveni al treilea jucător cu 200 de goluri în Premier League, după Alan Shearer (260) și Wayne Rooney (208) și primul care reușește acest lucru pentru un singur club.

Talismane scandinave

Atât Arsenal, cât și Tottenham Hotspur se așteaptă la mari performanțe din partea vedetelor scandinave.

Pentru Tottenham Hotspur, Dejan Kulusevski a fost cu adevărat o minune de când a sosit la club. Până acum, în acest sezon, el nu a pierdut niciun meci de campionat ca titular, iar cei de la Spurs au pierdut cinci din cele 10 meciuri fără suedez.

Impactul său se vede și în cifre. Dintre jucătorii cu cel puțin 500 de minute, el are o medie de 2,3 driblinguri reușite la 90 de minute, fiind al doilea în campionat la acest capitol după Said Benrahma.

Iar când vine vorba de assist-uri așteptate pe 90 de minute, el are o medie de xA de 0,35, al doilea doar după Kevin De Bruyne (0,51) în rândul jucătorilor cu cel puțin 500 de minute în acest sezon. Și mai impresionant este că Dejan Kulusevski a reușit toate acestea din joc deschis, el nefiind desemnat să execute faze fixe, cum este în cazul lui Kevin De Bruyne.

Harta paselor cheie reușite de Kulusevski din acțiune
Harta paselor cheie reușite de Kulusevski din acțiuneOpta by Stats Perform

De Bruyne a devenit unul dintre cei mai buni mijlocași din Premier League din toate timpurile după ce a fost lăsat să plece de Chelsea, în timp ce Kulusevski pare că a fost o scăpare a lui Juventus, care l-a cedat destul de ușor pe mijlocaș la Spurs.

De partea cealaltă, se pare că Arsenal a descoperit o bijuterie cu o poveste similară în Martin Ødegaard.

După mai multe perioade în care a fost împrumutat la mai multe echipe de către Real Madrid, mijlocașul norvegian și-a găsit acum o casă la Londra și, la doar 24 de ani, se pare că mai are multe de arătat.

În acest sezon, la fel ca și Dejan Kulusevski, Martin Ødegaard se află în top 10 în ceea ce privește numărul de pase decisive așteptate pe 90 de minute (0,27), dar își face simțită influența și ca o amenințare pentru goluri.

Dintre toți sportivii care au jucat cel puțin jumătate din minutele posibile, el este singurul care are un xG ȘI un xA de 0,25 pe 90 de minute sau mai mare.

În 16 meciuri de campionat din acest sezon, el a marcat de 7 ori și a contribuit în ofensivă la un total de 12 goluri, ceea ce reprezintă deja un record personal într-un sezon dintr-un campionat din top 5.

În timp ce lui Arteta i se atribuie multe merite pentru revenirea lui Arsenal, Ødegaard este cu siguranță catalizatorul de pe teren, după cum reiese din modul în care echipa se descurcă în absența sa.

Cifrele lui Odegaard la Arsenal
Cifrele lui Odegaard la ArsenalOpta by Stats Perform

Au existat sezoane în care derby-ul nordului Londrei a fost doar o banală rivalitate între vecini, fără prea mare însemnătate competițională. Acum, cu Arsenal și Tottenham ambele în eșaloanele superioare ale Premier League, acest sezon cu siguranță este unul diferit.