Tottenham ratează ocazia de a reveni în primele patru, după înfrângerea cu Villa

Buendia a marcat primul gol pentru Aston Villa
Buendia a marcat primul gol pentru Aston VillaAFP
Tottenham Hotspur a ratat șansa de a reveni în primele patru locuri din Premier League, după ce a fost condusă pentru al zecelea meci consecutiv în toate competițiile. Golurile lui Emiliano Buendía și Douglas Luiz din repriza a doua le-au adus o victorie cu 2-0 celor de la Aston Villa, care continuă startul bun sub conducerea lui Unai Emery.

Prima ocazie reală de gol a pornit de la Lucas Digne, care l-a găsit demarcat pe Ollie Watkins în spatele apărării gazdă, dar internaționalul englez a trimis pe lângă poartă după ce a pătruns în careu.

La cealaltă poartă, Boubacar Kamara a avut o intervenție decisivă, deposedându-l pe Matt Doherty în momentul în care fundașul lui Tottenham se pregătea să apese pe trăgaci.

Harry Kane s-a chinuit toată partida să intre în joc, iar defensiva celor de la Villa s-a dovedit a fi una solidă, piciorul stâng al lui Tyrone Mings împiedicându-l pe Clément Lenglet să ajungă la centrarea lui Son Heung-min din lovitură liberă.

La scurt timp, Ivan Perisić a fost forțat să intre în unghi de portarul oaspeților, Robin Olsen, dar a reușit să centreze pentru Kane, a cărui lovitură de cap a fost respinsă cu capul de Ashley Young, de pe linia porții, la primul șut pe poartă al meciului, în minutul 40.

Ambele echipe au ieșit în aceeași formulă după pauză, dar oamenii lui Emery au fost cei care au preluat curând un avantaj neașteptat.

Un șut puternic de la distanță al lui Luiz a fost respins în față de Hugo Lloris, iar Watkins a agățat mingea pierdută și i-a pasat lui Buendía, care a înscris cu sânge rece primul său gol din august încoace.

Cifrele lui Douglas Luiz vs Tottenham
Cifrele lui Douglas Luiz vs TottenhamOpta by Stats Perform

În replică, Perisić a reușit doar să devieze peste poartă pasa lui Yves Bissouma, la scurt timp după ce Antonio Conte a făcut prima înlocuire a meciului, scoțându-l pe Bryan Gil - aflat la prima sa titularizare în Premier League - și introducându-l pe Ryan Sessegnon.

Un alt șut al lui Watkins a fost blocat de Doherty după un joc bun de construcție din partea lui Buendía, înainte ca Harry Kane să aibă o jumătate de ocazie la mijlocul reprizei a doua.

Tot Villa a fost cea care a marcat următorul gol al meciului, după ce Kamara l-a deposedat pe Kane și secvența de pase care a urmat, a culminat cu assist-ul lui John McGinn, care l-a găsit pe Luiz în centrul careului advers, iar acesta a transformat din apropiere în minutul 73.

Formația din Birmingham a gestionat restul meciului fără prea multe probleme și, în ciuda faptului că s-au arătat șapte minute suplimentare de prelungire, a rezistat și a obținut a treia victorie în campionat din patru meciuri sub comanda lui Emery și prima victorie fără gol primit în timpul mandatului spaniolului, dând astfel startul anului 2023 într-o manieră ideală.