Tottenham vs Aston Villa: echipele de start, meciuri directe și șanse la victorie

Tottenham vs Aston Villa
Tottenham vs Aston VillaAFP
Tottenham Hotspur și Aston Villa vor încerca să înceapă cu dreptul anul 2023, în confruntarea din Premier League de duminică, din nordul Londrei, care va începe la ora 16.00. Echipa lui Antonio Conte a reușit doar un rezultat de egalitate în precedenta etapă, 2-2 cu Brentford, în timp ce vizitatorii au cedat cu 3-1 în fața lui Liverpool.

Ce au spus cei doi antrenori înainte de partidă

Managerul lui Tottenham, Antonio Conte, a fost întrebat la conferința de presă de dinaintea acestei partide, cum se explică faptul că echipa sa a primit prima gol în ultimele nouă partide.

"Cu siguranță este o situație ciudată. Să primești primul gol și să începi cu handicap nouă meciuri la rând, este foarte ciudat. Pe de altă parte, reacția noastră a fost foarte bună. Am încercat de fiecare dată să întoarcem rezultatul, de multe ori am și reușit, dar cu siguranță trebuie să fim mai atenție încă de la începutul meciului, să fim foarte concentrați și să intrăm repede în joc.

"Cred că trebuie să fim mai atenți în defensivă, să nu acordăm șansa adversarului de a marca primul. Am vorbit cu jucătorii, dar când ai de jucat multe meciuri la rând și nu ai posibilitatea să lucrezi la aspectul tactic, la aspectul defensiv, cred că nu pot fi puse toate lucrurile la punct. Cu siguranță intenția noastră nu este de a începe meciul de la 0-1 sau 0-2, ci de a încerca să avem cel mai bun start posibil".

De cealaltă parte, după un start excelent pe coasta de sud, la Brighton, în noiembrie, antrenorul lui Aston Villa, Unai Emery, dorește ca jucătorii să aibă aceeași mentalitate pe care o afișează pe Villa Park, pentru a continua forma bună din deplasare.

"Să jucăm în deplasare este o provocare pentru noi, pentru că jucăm bine acasă când avem suporterii alături de noi, cu care avem o legătură foarte strânsă", a declarat Emery pentru site-ul oficial al clubului.

"Am câștigat la Brighton, dar provocarea noastră în deplasare este să fim competitivi și să păstrăm aceeași mentalitate pe care o avem când evoluăm acasă.

"Din punct de vedere tactic, trebuie să fim puternici. La fel și în defensivă. Trebuie să fim mai uniți și mai puternici decât am fost până acum în acest sezon."

Echipele de start și jucătorii absenți

Bentancur, Lucas Moura și Richarlison lipsesc din lotul lui Totenham din cauza unor accidentări. Este disponibil, însă, campionul mondial Cristian Romero, care s-a reîntors din Argentina și a fost inclus în echipa de start

Antonio Conte a lăsat să se înțeleagă înaintea partidei că ar putea să-l menajeze în această partidă pe Eric Dier, lucru care s-a și întâmplat. Romero completează trioul de fundași centrali, alături de Clement Lenglet și Ben Davies.

La Aston Villa lipsesc din cauza accidentărilor Jacob Ramsey și Diego Carlos, în timp ce prezența portarului Emiliano Martinez în primul ”11” a rămas în dubiu până în ultimul moment, Unai Emery preferându-l în cele din urmă pe Olsen.

Echipele de startFlashscore

Formă și meciuri directe

Tottenham a revenit în Premier League după pauza pentru Cupa Mondială pe terenul celor din Brentford. Echipa lui Antonio Conte a fost dominată în prima repriză și o bună parte din cea de-a doua, lucru reflectat și pe tabelă, gazdele conducând în minutul 54 cu 2-0.

Spurs a avut, însă, un final extraordinar de partidă și a reușit să salveze un punct (2-2) pe terenul Albinelor.

De cealaltă parte, Villa s-a înclinat cu 3-1 în fața lui Liverpool într-o partidă în care a dat foarte puține semne că ar putea obține ceva. Echipa lui Emery a fost condusă cu 2-0 la pauză și chiar dacă a reușit să reducă din handicap în repriza a doua, nu a avut forța necesară pentru a forța egalarea.

Tottenham a câștigat 23 de meciuri directe. Aston Villa a câștigat 8, iar 11 s-au încheiat la egalitate. În medie, în meciurile directe, ambele echipe au marcat 2,60 goluri pe meci.

Ultimele cinci întâlniri directe
Ultimele cinci întâlniri directeFlashscore

Vezi aici rezumatul ultimei întâlniri directe de pe Tottenham Stadium.

Jucători de urmărit

Cu cele cinci goluri și trei pase de gol în această zi, niciun jucător nu a avut mai multe contribuții la gol în meciurile de Anul Nou decât Harry Kane

Ollie Watkins de la Aston Villa a marcat în ultimele sale două vizite la Spurs și ar putea deveni doar al treilea jucător după Dion Dublin și Daniel Sturridge care marchează în trei meciuri directe consecutive în deplasare contra lui Tottenham.

Harry Kane vs Ollie Watkins
Harry Kane vs Ollie WatkinsOpta by Stats Perform

Probabilitatea de a câștiga

Potrivit calculelor făcute de Opta, Tottenham este creditată cu 56% șanse de a câștiga această partidă, în timp ce Aston Villa are o probabilitate de doar 18% de a se impune în acest duel.