Tracker JO Paris 2024: Victorie clară pentru Franța / Scandal la Argentina - Maroc

Tracker JO Paris 2024
Tracker JO Paris 2024Profimedia/Flashscore
Cele mai importante momente de la Jocurile Olimpice Paris 2024 pot fi găsite aici, în Tracker-ul nostru zilnic.

23:45 - Tenismenul danez Holger Rune a anunțat că nu va participa la Jocurile Olimpice de la Paris din cauza unei accidentări suferite la încheietura mâinii. Citește detalii aici.

Franța - SUA 3-0

Mali - Israel 1-1

23:20 - Selecționerul Argentinei, Javier Mascherano (40 de ani), a calificat drept "rușine" și "circ" evenimentele care au marcat înfrângerea cu 2-1 suferită miercuri de echipa sa în fața Marocului, în meciul de deschidere al turneului olimpic de fotbal masculin. Detalii aici.

Iraq - Ucraina 2-1

Japonia - Paraguay 5-0

21:05 - Caz incredibil la Olimpiadă! Meciul Argentina - Maroc a fost reluat după două ore. Detalii aici.

Ultima oră! Jannik Sinner nu va merge la Jocurile Olimpice! Vezi mesajul postat de numărul unu mondial.

Egipt - Republica Dominicană 0-0

Guineea - Noua Zeelandă 1-2

La mijlocul primei părți, Matthew Garbett a irosit o lovitură de la 11 metri, însă la distanță de un singur minut a marcat primul gol pentru Noua Zeelandă de la JO, profitând de o degajare greșită a portarului advers.

Uzbekistan - Spania 1-2

În competiția fotbalistică s-au înscris primele goluri! După primele 45 de minute, Spania și Uzbekistan sunt la egalitate, scor 1-1, după reușitele lui Marc Pubill și Eldor Shomurodov (penalty).

În actul secund, Sergio Gomez, mijlocașul lui Real Sociedad, a ratat o lovitură de la 11 metri, însă câteva minute mai târziu s-a revanșat, ibericii intrând din nou în avantaj.

Argentina - Maroc 1-2

Într-o altă partidă, Argentina lui Mascherano este condusă de Maroc, după golul reușit de Rahimi chiar înainte de pauză!

Partida s-a animat și mai mult în partea secundă, Rahimi semnând dubla în minutul 51 dintr-un penalty, pentru ca Giuliano Simeone (Atletico Madrid), venit de pe bancă, să reducă din diferență pentru argentinieni.

După mai bine de 18 minute de prelungiri, Argentina a găsit calea egalării chiar la ultima fază a partidei, prin Cristian Medina (Boca Juniors).

Jocurile Olimpice de la Paris vor începe oficial cu festivitatea de deschidere de vineri, însă proba de fotbal va da startul competiției chiar mai devreme.

Fotbalul este una dintre disciplinele care „fură” startul, aducând în fața fanilor câteva dintre cele mai mari staruri ale sportului mondial, alături de jucători sub 23 de ani care promit să impresioneze.

Astăzi, spectacolul este asigurat de echipe precum Argentina, Spania și Franța.

Argentina - Maroc și Uzbekistan - Spania deschid balul, de la ora 16:00, iar Franța - SUA și Mali - Israel îl închid, ambele meciuri disputându-se la ora 22:00.

Deși primele meciuri vor începe mai devreme, pe 24 iulie, ceremonia de deschidere va avea loc pe 26 iulie 2024, la ora 20:30.