Un suporter al lui Atletico Madrid, interzis pe viață pe stadion după incidentele de la meciul cu Real

Suporterii lui Atletico, dezlănțuiți
Suporterii lui Atletico, dezlănțuiți LGM/Panoramic / Bestimage / Profimedia
Clubul spaniol de fotbal Atletico Madrid a anunțat luni că a ''suspendat pe viață'' unul dintre suporterii săi care a aruncat cu obiecte în timpul derby-ului cu Real Madrid (1-1), întrerupt din acest motiv timp de zece minute, duminică, pe stadionul Metropolitano,.

''Serviciul nostru de securitate continuă să lucreze cu poliția pentru a identifica restul de persoane implicate, care vor fi excluse imediat ce vor fi localizate'', a adăugat clubul în comunicat.

Derby-ul madrilen a fost oprit în minutul 69, imediat după ce Real Madrid a deschis scorul.

Portarul Thibaut Courtois, fost jucător la Atletico, s-a plâns arbitrului că foştii săi suporteri au aruncat în direcția sa în principal cu brichete.

Mundo Deportivo notează că ploaia de obiecte ar fi început pentru că, imediat după gol, Courtois a râs și a făcut gesturi provocatoare către fanii lui Atletico, aflați în spatele porții sale.

Arbitrul Busquets Ferrer a decis să trimită echipele la vestiare pentru 10 minute în minutul 68.

Apoi i-a rugat pe oficialii celor de la Atletico Madrid să facă un apel către propriii suporteri pentru a înceta să arunce cu obiecte.

Antrenorul Diego Simeone, alături de jucătorii Koke și Gimenez, au mers la peluza fanilor lui Atleti pentru a-i calma pe suporteri.

Iar crainicul stadionului a anunțat că partida poate fi suspendată: ”Dacă aruncarea de obiecte spre teren nu încetează, meciul ar putea fi suspendat pe termen nelimitat”. Ceea ce s-a și întâmplat în cazul unui suporter.

Jocul s-a reluat după circa zece minute, când situația s-a calmat pe stadionul lui Atletico.

Echipa lui Simeone a egalat în minutele adiționale, prin Angel Correa.

Atletico a mai precizat că va introduce ''imediat'' în regulamentul său intern interdicția de a utiliza pe stadionul său a oricărui element sau obiect de îmbrăcăminte ''care împiedică distingerea feței unei persoane pentru a-i ascunde identitatea.

În cazul de nerespectare a acestei reguli, persoanele în cauză vor fi expulzate de pe stadion''.

''Convingerea fermă a clubului de a reuşi să eradicheze orice formă de violență şi apărarea valorilor sportului sunt indiscutabile'', a asigurat clubul rojiblanco.