Ungaria câștigă la scor / Serbia se impune în Suedia / Victorie spectaculoasă a Moldovei

Ungaria a câștigat amicalul cu Israel
Ungaria a câștigat amicalul cu IsraelProfimedia
Sâmbătă a avut loc o nouă serie de partide de pregătire pentru EURO 2024.

Ungaria - Israel 3-0

După ce au pierdut cu 2-1 în Irlanda, ungurii au reușit o victorie de moral înainte de EURO. Ungaria s-a impus fără probleme în fața fostei adversare a României din preliminarii, Israel. Roland Sallai și dubla lui Barnabas Varga a făcut ca tabela să arate 3-0 încă din minutul 22.

Ungaria va debuta la EURO împotriva Elveției, din Grupa A mai făcând parte gazda Germania și Scoția.

Suedia - Serbia 0-3

Necalificați la European, suedezii au suferit o înfrângere dură în fața propriilor suporteri. Milinkovic-Savic a deschis scorul în minutul 18. În repriza secundă, Aleksandar Mitrovic (min. 60) și Dusan Tadic (min. 70) au marcat pentru Serbia, care câștigă clar ultimul meci de pregătire înainte de EURO.

Serbia va debuta la campionatul european într-un meci infernal contra Angliei, iar apoi va întâlni Slovenia și Danemarca.

Elveția - Austria 1-1

Elveția a revenit din urmă pentru a obține o remiză 1-1 cu Austria pe Kybunpark din St Gallen. Elvețienii sunt acum neînvinși în ultimele patru meciuri directe împotriva Austriei (V3, E1).

Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. Baumgartner a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 6, iar Widmer a restabilit egalitatea în minutul 26. Austriecii au fost echipa cu inițiativă, însă intervențiile bune ale lui Sommer au menținut egalitatea până la final.

Moldova - Cipru 3-2

Moldova și Cipru au oferit un amical spectaculos cu răsturnări de scor și cinci goluri. Moldovenii au condus cu 1-0 prin golul lui Motpan din minutul 44, pentru ca ciprioții să treacă în avantaj prin două goluri marcate în două minute (51-53), prin Spoljarik și Pittas.

Stina a restabilit egalitatea în minutul 71, iar Bogaciuc i-a adus pe moldoveni din nou în avantaj după șase minute.