Universitatea Craiova a pierdut derby-ul cu FC U 1948 Craiova

Universitatea Craiova a pierdut derby-ul cu FC U 1948 CraiovaProfimedia
Universitatea Craiova a pierdut derby-ul local cu FC U 1948 Craiova, scor 0-2 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', în etapa a 19-a a Superligii de fotbal.

Echipa antrenată de Nicolo Napoli s-a impus prin golurile marcate de William Baeten (50) și George Ganea (60).

Jocul a fost întrerupt de trei ori în prima repriză (min. 2, 11 și 18) din cauza petardelor, fumigenelor și torțelor aruncate pe teren de suporterii celor două echipe. La ultima întrerupere, arbitrul a trimis echipele la cabine pentru aproape zece minute.

FC U 1948 Craiova a învins-o pentru prima oară pe Universitatea în prima ligă, după trei victorii la rând ale gazdelor de sâmbătă.

Universitatea venea după șase etape fără înfrângere, patru victorii și două egaluri, în timp ce FC U 1948 Craiova nu mai câștigase în campionat de opt etape (două egaluri, șase înfrângeri).

În tur, Universitatea s-a impus cu 2-1.

„E nemeritat! Diferența s-a făcut la finalizare. Am încercat să continuăm această linie, cu căpitani tineri, dar în seara asta Baiaram a fost neinspirat în anumite momente. E normal să mai greșești, echipa asta nu a câștigat 20 de meciuri consecutive în ultimii ani. Era normal să vină și un astfel de moment. Nu voiam ca seria de invincibilitate să se termine astăzi, într-un derby al orgoliilor. Dar asta este”, a declarat antrenorul gazdelor, Mirel Rădoi, pentru Prima Sport.

FC VOLUNTARI - FC HERMANNSTADT 3-0

Într-o altă partidă disputată sâmbătă, FC Voluntari a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-0 (1-0), sâmbătă, pe teren propriu.

Golurile au fost marcate de Cristian Costin (16), Adam Nemec (72) și Vitalie Damașcan (83).

Oaspeții au avut o bară prin Baba Alhassan (44).

FC Voluntari e neînvinsă de trei etape, în care are două victorii și un egal, în timp ce FC Hermannstadt a obținut un singur punct în ultimele patru meciuri de campionat.

Sibienii s-au impus în tur cu 2-1.