Veste proastă pentru Halep la Paris. Simona a câștigat primul set, dar a fost nevoită să se retragă

Simona Halep
Simona Halep Profimedia
Simona Halep nu a reușit să încheia partida cu americanca McCartney Kessler (123 WTA), din primul tur al turneului Challenger 125 WTA de la Paris.

Simona Halep - MacCartney Kessler 7-5, 2-3 (abandon)

Final de partidă! Simona Halep nu poate continua partida din cauza problemelor medicale.

2-3 - Halep câștigă pe propriul serviciu, dar acuză în continuare dureri la genunchi. Simona a solicitat din nou pauză medicală.

1-3 - Kessler își câștigă serviciul și reface diferența de două game-uri.

Time-out medical solicitat de Simona Halep. Partida s-a reluat după ce Halep a primit îngrijiri medicale.

1-2 - Simona câștigă primul game alb pe propriul serviciu.

0-2 - Halep începe cu stângul setul doi, Kessler reușind să câștige al patrulea game pe serviciul româncei. Kessler își securizează breakul și se distanțează pentru prima dată la două game-uri.

Setul 1

Halep a câștigat primul set după fix o oră de joc.

7-5 - Halep și-a câștigat serviciul fără probleme și apoi a revenit de la 0-40 pentru a prelua conducerea și a-și crea prima șansă de a câștiga setul. Simona trimite un forehand puternic pe serva adversarei și aceasta nu mai are forța de a trece mingea de fileu.

5-5 - Aproape 10 minute a durat al nouălea game al partidei. Simona a salvat două mingi de break și a ratat cinci șanse să încheie game-ul, însă în cele din urmă și-a cedat serviciul. Halep nu cedează și restabilește egalitatea, făcând re-break pentru a treia oară în primul set.

4-4 - Kessler face al doilea break la zero. Simona face din nou re-break rapid și nu îi permite adversarei să se distanțeze.

3-3 - Fiecare jucătoare a reușit să-și câștige serviciul fără emoții.

2-2 - Simona a făcut două duble greșeli pe propriul serviciu și i-a permis americancei să câștige primul break al partidei la zero. Halep a recuperat rapid game-ul pierdut și a făcut re-break pentru a egala la doi.

1-1 - Halep a câștigat game-ul de debut pe propriul serviciu, iar apoi a avut o minge de break înainte de a ceda în cele din urmă.

Este pentru prima oară când Halep o întâlnește în meci direct pe Kessler, în vârstă de 24 de ani.

Ploile au dat peste cap programul turneului WTA 125 din capitala Franței, iar Simona Halep a ajuns să dispute primul tur de-abia miercuri.

Pentru Halep este doar al doilea meci după înfrângerea suferită la Miami în fața Paulei Badosa. Totodată, este prima partidă pe care jucătoarea din Constanța o va disputa alături de noul antrenor, Carlos Martinez.

În cazul unei victorii, Halep va juca în turul doi împotriva învingătoarei dintre Emma Navarro (22 WTA), favorita numărul 1 a turneului de la Paris, și o sportivă venită din calificări.