Vești proaste pentru Tătărușanu. AC Milan a mai transferat un portar

Tătărușanu are un nou concurent
Tătărușanu are un nou concurentProfimedia
Ciprian Tătărușeanu a primit o veste neplăcută din partea conducerii lui AC Milan. Echipa italiană a ajuns la un acord cu Club Guarani pentru transferul portarului columbian Devis Vasquez.

Rossoneri sunt în căutarea unui portar după ce titularul Mike Maignan a suferit o accidentare la mână la începutul lunii octombrie și nu a mai putut evolua de-atunci, ratând inclusiv Cupa Mondială.

Locul său în poarta italienilor a fost luat de Ciprian Tătărușanu care a apărat în ultimele 12 partide din campionat și Champions League.

Potrivit publicației Corriere dello Sport, Milan a ajuns la un acord pentru obține semnătura lui Devis Vasquez, în vârstă de 24 de ani, de la echipa paraguayană Club Guarani.

Portarul columbian a efectuat vizita medicală, urmând a se întoarce în America de Sud pentru a finaliza ultimele formalități birocratice înainte de a reveni în Italia pe 10 ianuarie.

Pentru că nu deține pașaport european, Vasquez va ocupa unul din cele două locuri rezervate jucătorilor extracomunitari din lotul milanez.

Milan a susținut patru amicale în această pauză competițională (3-2 cu Lumezzane, 1-2 cu Arsenal, 1-4 cu Liverpool și 0-3 cu PSV), în ultimele două partide fiind folosit titular Mirante, Tătărușanu intrând pe parcursul reprizei secunde.

În ultimele zile presa italiană a mai scris despre interesul pe care Milan l-a avut pentru portarul lui Chelsea, Edouard MendyEdouard Mendy.

Contractul lui Tătărușanu cu gruparea milaneză expiră în vara lui 2023.

AC Milan va juca în primul meci oficial al anului, cu Salernitana, pe 4 ianuarie, într-un meci din cadrul etapei a 16-a din Serie A.