Victorie cu emoții pentru CSA Steaua în Liga Campionilor la polo masculin

Victorie cu emoții pentru CSA Steaua în Liga Campionilor la polo masculinSteaua București Facebook
CSA Steaua Bucureşti a învins cu emoții echipa germană Waspo 98 Hannover, cu scorul de 13-12 (4-0, 0-1, 1-3, 3-4; 5-4), după aruncările de departajare, marți seara, în Bazinul Steaua din Capitală, în Grupa A a Ligii Campionilor la polo pe apă masculin.

Campioana României a început foarte bine şi conducea cu 4-0 după primul sfert, iar când era mai puțin de un minut rămas din timpul regulamentar avea 8-6. Hannover a înscris de două ori în ultimele 40 de secunde, egalând în penultima secundă de joc. Steaua s-a impus la penalty-uri, cu 5-4, după ce Lukas Kuppers a ratat prima aruncare.

Vlad Georgescu a marcat 3 goluri pentru Steaua, Tudor Fulea 2, Andrei Neamțu, Ivan Zivkovic şi Silvian Colodrovschi au înscris câte un gol.

Pentru oaspeți au punctat Denis Strelezkij (3), Nikola Milardovic (2), Lukas Kuppers (1), Luka Lozina (1), Mark Gansen (1).

Georgescu, Fulea, Nebojsa Vuskovic, Neamțu şi Zivkovic au transformat pentru Steaua, iar Antonio Buha, Niclas Schipper, Denis Strelezkij şi Nikola Milardovic.

În celălalt meci al grupei, CSM Oradea înfruntă echipa sârbă VK Novi Beograd.

În etapa a treia, Steaua va juca acasă cu CSM Oradea, pe 29 octombrie.