Victorii în amicale pentru Rapid, Universitatea Cluj și Oțelul Galați

Victorie pentru Rapid
Victorie pentru RapidRapid București
Rapid București, Universitatea Cluj și Oțelul Galați au înregistrat victorii în stagiile de pregătire din Polonia și Austria.

Rapid a învins echipa poloneză Zaglebie Lubin

Rapid Bucureşti a învins formația poloneză Zaglebie Lubin cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Polonia.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de kosovarul Albion Rrahmani, în minutul 82, potrivit paginii de Facebook a clubului giuleştean.

Antrenorul Neil Lennon a început cu Ungureanu - Braun, Ignat, Blazek, R. Bădescu - Hasani, Emmers - Micovschi, Papeau, Petrila - Stan.

Zaglebie s-a clasat pe locul 8 în ediția trecută din Ekstraklasa.

Rapid va juca ultimul test din acest cantonament pe 4 iulie, împotriva formației slovene NK Maribor.

Victorie categorică pentru Universitatea Cluj

Universitatea Cluj a învins formația austriacă de liga a treia UVB Voecklamarkt cu scorul de 5-0 (4-0), luni, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Austria.

Golurile au fost marcate de Bettaieb (min. 15, 39), Bic (min. 23), Silaghi (min. 43), Suciu (min. 65), potrivit paginii de Facebook a clubului.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a început cu echipa Gertmonas - R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Silaghi, Nistor, Rață - Bettaieb.

În partea secundă au jucat Gorcea - Ştefan, Mitrea, Codrea, Oancea - M. Sfaiț, G. Simion - Bota, Suciu, Opriş - Baciu.

Victorie pentru Oțelul Galați

Echipa de fotbal Oțelul Galați a dispus de formația sârbă FK Jedinstvo Ub cu scorul de 1-0 (0-0), luni, la Csepreg (Ungaria), într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Austria.

Golul a fost marcat de Bogdan Stăuciuc (minutul 67), un atacant aflat în probe.

A fost al doilea succes în meciurile de pregătire din această vară pentru gălățeni, după 3-2 cu NK Celje, campioana Sloveniei.

Oțelul a început în formula: Kovalov - Maftei, Cisse, Stevanovic, Jelev - Lameira, Zivulic, N. Roşu - Maciel, Al. Pop, Djuric.

Au mai jucat după pauză: I. Popescu - A. Rus, Cisotti, R. Tănasă, Teles, Yabre, Adăscăliței, Hofman, Chira, I. Neagu, Stăuciuc.

FK Jedinstvo Ub este nou-promovată în Superliga sârbă.

Oțelul va juca ultimul său meci de verificare din acest cantonament pe 3 iulie, contra maltezilor de la Marsaxlokk FC.