VIDEO Cinci momente de neuitat din derby-ul orașului Manchester

VIDEO Cinci momente de neuitat din derby-ul orașului ManchesterProfimedia
Manchester United și Manchester City se întâlnesc sâmbătă, de la ora 14:30, pentru a 189-a oară în istorie. Este unul dintre derby-urile de tradiție din Anglia, care de-a lungul anilor a produs multe momente memorabile. Iată cinci dintre cele mai importante.

1. 14 martie 2004 - Manchester United luată prin surprindere

Aflate la capete opuse ale clasamentului, Manchester City a primit vizita rivalilor de la United în primul derby care urma să se dispute pe noul Etihad Stadium.

După doar trei minute, fostul atacant al lui Liverpool, Robbie Fowler, a dus gazele în avantaj, care și-a dublat avantajul până la pauză prin fostul junior al lui United, Jonathan Macken, care reușea primul său gol în Premier League.

Paul Scholes a redus din diferență, dar eroarea lui Mikael Silvestre a restabilit avantajul de două goluri.

Ziua mizerabilă a lui United a fost completă după ce Shaun Wright Phillips a scăpat pe aripa dreaptă, a intrat în careu și a șutat imparabil sub bara transversală, stabilind scorul final, un neverosimil 4-1.

2. 23 octombrie 2011 - United încasează șase

Doar două puncte separau cele două echipe înainte de această partidă de pe Old Trafford.

A fost o primă repriză destul de liniștită, în care doar golul lui Mario Balotelli a animat atmosfera de pe stadion, nu doar datorită execuției - un șut plasat la încheietura barei de la aproximativ 15 metri - ci și a modului prin care atacantul a reacționat după gol.

Lucrurile s-au înrăutățit după ce Jonny Evans a văzut cartonașul roșu după ce l-a tras de tricou la marginea careului. Din acel moment, City s-a dezlănțuit și a mai marcat de încă cinci ori în poarta marilor rivali. Scor final, 6-1, cea mai grea înfrângere din istoria lui United.

3. 9 decembrie 2012 - Golul victoriei marcat în prelungiri de Van Persie

Manchester United ocupa primul loc în clasament, iar City era pe doi, în momentul în care cele două echipe s-au întâlnit pe Etihad.

Nimic nu a separat cele două echipe până când Ashley Young a scăpat pe extrema stângă, i-a pasat lui Rooney în centrul careului, iar atacantul a înscris pe lângă un Joe Hart împietrit.

După alte 30 de minute, United și-a dublat avantajul prin același Rooney, aflat la a doua dublă în decurs de câteva zile.

Gazdele erau, însă, neînvinse în ultimele 37 de partide din Premier League desfășurate pe Etihad Stadium, iar Yaya Toure i-a făcut pe fani să spere că seria ar putea continua, după ce a redus din diferență cu un șut din interiorul careului.

City a reușit apoi să egaleze prin Zabaleta, care a înscris primul său gol după aproape șapte luni de așteptare.

În minutele de prelungire, însă, Carlos Tevez îl faultează inutil pe Rafael la aproximativ 20 de metri de poartă, iar Van Persie, care se alăturase lui United în vară, a marcat cel de-al 11-lea său gol al sezonului și a adus victoria echipei sale.

4. 30 aprilie 2012 - Duel pentru titlu pe Etihad

Cu trei meciuri rămase de disputat în sezon, City avea un golaveraj de vis, dar punctele mai multe erau în contul lui United.

Convenindu-le egalul, ”Diavolii roșii” le-au permis adversarilor să controleze posesia, dar gazdele nu păreau capabile să profite de acest aspect.

Asta până în ultimul minut al primei reprize, când căpitanul Vincent Kompany s-a înălțat și a reluat în plasă centrarea din corner a lui David Silva.

Oaspeții nu au reușit să se apropie de egalare, iar Yaya Toure și Gael Clichy au fost la un pas de a dubla avantajul.

S-a terminat 1-0, City reușind să treacă pe primul loc în clasament cu două etape înainte de final, datorită golaverajului și avea să câștige primul său titlu din ultimii 44 de ani.

5. 20 septembrie 2009 - Un thriller cu șapte goluri

După ce a câștigat primele patru meciuri ale noului sezon, City spera să câștige pentru a doua oară pe Old Trafford, în ultimele 18 luni.

După doar două minute, Wayne Rooney a păcălit defensiva adversă și a reușit să deschidă scorul, marcând al șaselea său gol al sezonului.

Carlos Tevez l-a forțat apoi pe portarul Ben Foster să greșească, i-a pasat lui Gareth Barry, care a marcat primul său gol pentru City în poarta rămasă goală.

După 1-1 la pauză, United a preluat inițiativa și conducerea pe tabelă după ce Daren Fletcher a reluat în plasă centrarea lui Giggs.

Avantajul nu a durat, însă, foarte mult, Craig Bellamy lansând o rachetă în vinclul porții adverse.

Giggs și Fletcher au colaborat și la golul trei al lui United, pentru ca tot Bellamy să restabilească egalitatea.

Dar, spre finalul celor șase minute de prelungiri arătate de la margine, o pasă magistrală a lui Giggs l-a găsit pe Michael Owen demarcat în careu, iar atacantul a stabilit scorul final, 4-3 pentru United.