VIDEO! Debut cu dreptul pentru Sabău la Universitatea Cluj. ”Studenții” câștigă cu un gol în ultimele minuteAgerpres
Universitatea Cluj a învins cu 2-1 pe Voluntari în primul meci de la reluarea campionatului.

Clujenii au deschis scorul prin Thiam în minutul 37, din lovitură liberă, dar oaspeții au egalat prin Damașcan, în minutul 68, în ciuda faptului că jucau cu un om mai puțin după eliminarea lui Meleke pentru cumul de cartonașe.

Victoria a fost adusă de Fulop cu două minute înainte de final, cu un șut din interiorul careului.

Clujenii obțin prima victorie după cinci partide și acumulează 22 de puncte în clasament, cu patru mai puțin decât echipa din Voluntari.

Declarații după meci

Ioan Sabău: ”Am controlat jocul, am avut încredere că vom face un meci foarte bun. Ne-am pregătit bine, jucătorii au dat dovadă de caracter. Știam că ne vom domina adversarul, unul bun cu un portar excelent. La un moment dat ți-e teamă însă, mai ales că trebuie să schimbi din mers și sistemul. Jucătorii trebuie să intre motivați, să știe ce au de făcut. E o victorie muncită, jucătorii aveau nevoie de ea, dar cred că cel mai mult aveam nevoie eu.”

Liviu Ciobotariu: ”Am făcut o prima repriză mai mult decât slabă. Nu am avut luciditate și nu am putut păstra balonul. Paradoxal e că am jucat mai bine cu un om în minus. E greu de digerat când pierzi în minutul 89. Sunt supărat că puteam mai mult și că am fost nevoit să începem de la 0-1. Am încredere că vom redresa corabia. Am fost foarte supărat la pauză pentru că nu fusese un meci decisiv și le-am transmis jucătorilor că trebuie să jucăm altceva. Știam încă din stagiu de pregătire din Turcia că au făcut jocuri foarte bune, dar am început jocul prea lejer”.

Mamadou Thiam: ”Sunt foarte fericit. Am avut mingea în majoritatea timpului, e incredibil câte șuturi am avut, puteam marca mult mai multe goluri. A fost un meci foarte bun pentru noi. Mă simt mai bine în noul sistem de joc (nr. 3-4-3). Trebuie să o luăm pas cu pas, joc cu joc, și să le câștigăm din aproape în aproape”.