Rapid și-a asigurat victoria încă din prima repriză
Rapid și-a asigurat victoria încă din prima reprizăAgerpres
Rapid a câștigat primul său meci după reluarea Superligii, în fața celor de la Sepsi OSK, scor 3-0. Dugandzic a fost eroul partidei, după ce a reușit un hattrick în 14 minute.

Mai multe statistici Rapid - Sepsi OSK 3-0

Etapa cu numărul 22 din Superliga a început cum nu se poate mai bine pentru Rapid. Pe o ploaie torențială în Giulești, alb-vișinii au avut o primă repriză de vis.

Pentru Dugandzic, atacantul Rapidului, acesta va fi cu siguranță un meci pe care îl va ține minte. Croatul de 28 de ani a înscris primul hattrick din cariera sa, iar pentru asta a avut nevoie de doar 14 minute. La finalul partidei, atacantul a ”confiscat” mingea.

În minutul 5, Rapid conducea deja cu 1-0, după ce pasa lui Kait l-a găsit într-o poziție bună în careu pe Dugandzic. Atacantul a majorat diferența gazdelor în minutul 13, după ce a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Alex Ioniță.

Coșmarul a continuat pentru Sepsi, care aveau să primească un al treilea gol de la același Dugandzic în minutul 19, dintr-un penalty.

Practic, Rapidul și-a asigurat victoria în primele 20 de minute ale partidei. În urma succesului, giuleștenii sunt pe locul 3, la 4 puncte de liderul Farul, în timp ce Sepsi ocupă locul 6 în Superliga, cu 32 de puncte.

Rapid - Sepsi: pozițiile echipelor în clasamentul Superligii
Rapid - Sepsi: pozițiile echipelor în clasamentul SuperligiiFlashscore