Visul frumos s-a terminat. Union Berlin pierde primul loc după ce a fost zdrobită de Leverkusen

Tabela de pe BayArena arata un neverosimil 5-0
Tabela de pe BayArena arata un neverosimil 5-0 Profimedia
Union Berlin a fost învinsă fără drept de apel în deplasare de Bayer Leverkusen (scor 0-5), și a pierdut locul întâi în Bundesliga în fața lui Bayern.

Berlinezii au sosit la Leverkusen cu un avans de două puncte față de Bayern, însă au încasat cinci goluri pe parcursul reprizei secunde a meciului de pe BayArena.

Francezul Moussa Diaby a reușit o dublă, în minutele 56 și 58, celelalte goluri ale ”farmaciștilor” fiind marcate de Robert Andrich (46), Adam Hlozek (68) și Mitchel Bakker (76).

În urma acestei înfrângeri, Union Berlin a coborât pe poziția a treia a clasamentului, fiind depășită și de SC Freiburg, care s-a impus pe teren propriu, cu 2-0, în partida cu FC Koln, grație reușitelor lui Jeong Woo-yeong (53) și Michael Gregoritsch (64).

Bayer Leverkusen, care l-a instalat în urmă cu o lună la conducerea tehnică pe fostul internațional spaniol Xabi Alonso, a ieșit din zona retrogradării urcând pe poziția a 14-a în Bundesliga.