Weghorst va ajunge la Manchester United sub formă de împrumut de la Besiktas

Weghorst a înscris 9 goluri și a oferit 4 pase decisive pentru Besiktas în acest sezonProfimedia
Wout Weghorst, atacantul olandez în vârstă de 30 de ani, împrumutat în prezent la formația turcă Besiktas de la Burnley, va reveni în Premier League pentru Manchester United sub formă de împrumut până la finalul sezonului.

Potrivit jurnalistului Fabrizio Romano, acordul dintre Manchester United, Besiktas și Burnley a fost semnat, Weghorst urmând să efectueze în următoarele 24 de ore examinările medicale necesare și să fie prezentat oficial pe Old Trafford în cursul zilei de vineri.

Pentru acest împrumut al atacantului, care în prima parte a sezonului a marcat nouă goluri și a oferit patru pase decisive în 18 meciuri pentru Besiktas, Manchester United plătește trei milioane de euro clubului turc, care avea o înțelegere cu jucătorul până în iunie.

Weghorst a fost vedeta meciului dintre Țările de Jos și Argentina din sferturile de finală ale Qatar 2022, marcând două goluri împotriva campioanei mondiale în exercițiu venind de pe banca de rezerve, după ce sud-americanii au condus cu 2-0 la pauză.