NBA: Starurile Embiid și Antetokounmpo, eliminate din prima rundă a play-off-ului. Brunson, imperial

Jalen Brunson, de la New York Knicks, reacționează după victoria echipei sale în finala seriei cu Philadelphia 76ersAFP
Jalen Brunson (27 de puncte) a marcat 41 de puncte și New York Knicks a reușit să se impună joi cu 118-115 în fața celor de la Philadelphia, obținând astfel o victorie în serie cu 4-2 și asigurându-și o confruntare cu Indiana Pacers în turul al doilea al play-off-ului NBA.

Pacers s-a calificat în semifinalele Conferinței de Est cu o victorie convingătoare de 120-98 în fața lui Milwaukee Bucks, care a închis seria cu 4-2.

În Philadelphia tensiunea a persistat până în ultimele secunde, când Josh Hart, servit de Brunson, a marcat un coș de trei puncte pentru a aduce New York la 114-111 cu 25,6 secunde înainte de final.

Vedeta lui Sixers, Joel Embiid, a redus deficitul la un singur punct cu o aruncare de la distanță câteva secunde mai târziu, dar apoi gazdele au fost nevoite să faulteze, iar Knicks a încheiat meciul cu aruncări libere de la Donte DiVincenzo și Brunson.

Brunson a spus că, după ce nu a reușit să învingă 76ers acasă în meciul 5, Knicks a știut că are nevoie de un start mai rapid în acest meci.

Ei au condus cu 22 de puncte în primul sfert, doar pentru a vedea cum 76ers au revenit pentru a conduce cu trei puncte la pauză și pentru a-și mări avantajul până la 10 în al treilea sfert.

"Evident că au ripostat și au preluat conducerea, dar acel start bun ne-a ajutat" , a spus el. "Felul în care am continuat să luptăm, despre asta am vorbit tot anul - să ne asigurăm că vom continua să luptăm indiferent de situație.

"Indiferent de situație, vom rămâne împreună, vom lupta".

Brunson a adăugat 12 pase decisive, DiVincenzo a marcat 23 de puncte cu două recuperări și trei aruncări blocate, iar OG Anunoby a contribuit cu 19 puncte.

Hart a terminat cu 16 puncte și 14 recuperări în ropotele de aplauze din partea fanilor lui Knicks care au făcut deplasarea la Philadelphia, în ciuda faptului că proprietarii lui 76ers au cumpărat 2.500 de bilete pe piața secundară pentru a încerca să limiteze invazia suporterilor din New York care l-au iritat pe Embiid în timpul meciului 4.

Embiid, cel mai valoros jucător al sezonului trecut, a cărui campanie a fost întreruptă de o intervenție chirurgicală la genunchi în februarie, a marcat 39 de puncte și a reușit 13 recuperări.

Buddy Hield a adăugat 20 de puncte, dar Tyrese Maxey, care a marcat 46 de puncte în victoria de marți, care a prelungit seria, a fost limitat la 17.

Knicks, calificată în turul al doilea pentru al doilea sezon consecutiv, va primi luni pe Pacers în primul meci al seriei lor.

Incapabili să închidă marți seria cu Bucks, Pacers și-au pus din nou în aplicare ofensiva în ritm alert, pentru a se distanța confortabil după ce a fost condusă cu șapte puncte în primele minute la Indianapolis.

Fundașul All-Star Tyrese Haliburton a reușit un double-double de 17 puncte și 10 pase decisive, dar rezerva Obi Toppin a fost cel mai bun marcator al celor de la Pacers, cu 21 de puncte, cele mai multe din carieră în play-off.

Perseverența celor de la Pacers

T.J. McConnell a adăugat 20 de puncte de pe bancă, alături de nouă pase decisive și patru recuperări, rezervele Pacers contribuind cu un total de 50 de puncte.

"Sunt atât de mândru de perseverența lor", a spus Haliburton despre Toppin și McConnell. "Evident, niciunul dintre ei nu a făcut un joc foarte bun în ultimul meci - niciunul dintre noi nu a făcut asta. Dar am răspuns în modul potrivit".

Indiana a condus cu 12 puncte la pauză, iar după ce Bucks au redus deficitul la șapte cu layup al lui Brook Lopez cu 1:05 rămase din repriza a treia, Pacers au fost autorii unei serii de 11-0 și s-au desprins în ultimul sfert.

Damian Lillard, de opt ori All-Star, a revenit după o absență de două meciuri din cauza unei accidentări și a reușit 28 de puncte pentru Bucks.

Lopez și Bobby Portis au marcat câte 20 de puncte, dar cu Giannis Antetokounmpo, de două ori cel mai valoros jucător din NBA, care a fost în continuare ținut pe tușă de accidentarea la gambă suferită la finalul sezonului regulat, Bucks nu a putut găsi un răspuns.

Bucks, care a câștigat titlul în 2021, a pierdut în primul tur pentru al doilea sezon consecutiv, după ce anul trecut a cedat în fața lui Miami.

Pacers nu mai câștigase o serie de play-off din 2014, când a ajuns în finala Conferinței de Est.