Seară spectaculoasă în Champions League! S-au marcat 10 goluri în primele două partide

Atletico Madrid s-a impus cu 3-2 în fața lui Feyenoord
Atletico Madrid s-a impus cu 3-2 în fața lui FeyenoordAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor care au început miercuri seară de la ora 19:45 în grupele UEFA Champions League.

Atletico Madrid - Feyenoord 3-2

Nu a fost deloc un meci ușor pentru trupa lui Diego Simeone, Atletico tremurând serios pe stadionul Metropolitano în fața adversarilor din Țările de Jos, care au condus de două ori în prima repriză după autogolul lui Hermoso din debutul partidei (min 7) și reușita lui Hancko (min 34).

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Gazdele au revenit de fiecare dată prin oamenii de bază Morata și Griezmann, la pauză tabela arătând deja scorul de 2-2.

Lovitura de grație avea să vină chiar în debutul părții secunde, când Morata a reușit dubla după o centrare perfectă a lui Molina.

În finalul jocului, olandezii au ratat mari ocazii de a restabili egalitatea, însă ibericii au menținut rezultatul.

Antwerp - Șahtior Donețk 2-3

Un alt duel spectaculos s-a consumat și în Belgia, acolo unde Antwerp a condus-o la pauză cu 2-0 pe Șahtior, după golurile semnate de Muja (min 3) și Balikwisha (33). Părea că este o seară perfectă pentru trupa lui Van Bommel, care era pe cale să obțină toate cele trei puncte și primele din Grupa H, după ce în prima etapă Antwerp a fost învinsă la scor de Barcelona, 5-0.

Partea a doua a însemnat un adevărat coșmar pentru belgieni, întrucât ucrainenii au reușit o remontadă de zile mari. Dubla lui Sikan (min 48 și min 76) și execuția lui Rakitskyi din lovitură liberă (min 71) au făcut ca punctele să meargă în cele din urmă la Șahtior.

Soarele a părut că va răsări din nou pentru Antwerp în prelungiri, atunci când belgienii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în urma unui hands comis în careu de Stepanenko, căpitanul lui Șahtior. Nu a fost să fie însă, întrucât Alderweireld, celălalt căpitan de pe teren, nu a nimerit poarta din penalty.