UCL: AC Milan recuperează punctele pierdute de la PSG / Atletico face set cu Celtic

Milan s-a impus cu 2-1 în fața lui PSG
Milan s-a impus cu 2-1 în fața lui PSGAFP
Flashscore îți prezintă rezultatele serii din grupele Champions League.

În primele două partide ale serii, Borussia Dortmund a învins Newcastle cu 2-0, iar Sahtior a produs surpriza și a învins Barcelona cu 1-0.

AC Milan - PSG 2-1

Situația din Grupa F devine una extrem de interesantă, în contextul în care toate cele 4 formații au șanse reale de a merge mai departe în fazele eliminatorii. Rossonerii l-au întâmpinat într-un mod ”deosebit” pe fostul lor portar, Donnarumma, aruncând către acesta cu bancnote false pe care erau imprimate chipul său.

Partida a început energic, Skriniar deschizând scorul încă din minutul 9. Parizienii au condus practic doar 3 minute, întrucât Leao a adus egalarea cu o execuție spectaculoasă.

În debutul actului secund, chiar un francez a fost cel care a răpus-o pe PSG. Giroud a marcat primul său gol în UEFA Champions League în acest sezon și a adus milanezilor cele trei puncte mult dorite.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform
Grupa F
Grupa FFlashscore

Atletico Madrid - Celtic 6-0

Scorul serii în grupele UEFA Champions League. După rezultatul de 2-2 din tur, spaniolii nu au mai iertat, deschizând scorul încă din minutul 6. Griezmann și Morata au reușit câte o dublă, în completare venind și reușitele semnate de Lino și Saul Niguez.

Victoria de marți seară o duce pe Atletico pe pozția de lider în Grupa E, cu 8 puncte.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform
Grupa E
Grupa EFlashscore

Manchester City - Young Boys 3-0

4 din 4 pentru deținătoarea trofeului City, care merge mai departe în faza optimilor în urma succesului de pe Etihad. Un record absolut a fost stabilit și de golgheterul Erling Haaland: 39 de goluri în numai 34 de apariții în UEFA Champions League!

Grupa G
Grupa GFlashscore

Lazio - Feyenoord 1-0

Statistici

Porto - Antwerp 2-0

În acest moment sunt 2 echipe care au 0 în dreptul punctelor în Champions League: germanii de la Union Berlin și belgienii de la Antwerp. După ultimul eșec suferit de trupa lui Van Bommel, Antwerp a ieșit din calcule pentru optimi, în vreme ce Porto se luptă cu Șahtior pentru a ajunge în fazele eliminatorii.

Statistici
Grupa H
Grupa HFlashscore

Steaua Roșie Belgrad - RB Leipzig 1-2

După City, Leipzig este și ea calificată în faza optimilor de finală. Deși au un meci pierdut, distanța de 8 puncte față de Steaua Roșie și Young Boys este imposibil de recuperat, cu 2 etape rămase de disputat în grupe.