FCSB și Dinamo, eliminate din Cupă! Lista echipelor calificate și duelurile din sferturi

Dinamo și Oțelul au încheiat la egalitate, scor 3-3
Dinamo și Oțelul au încheiat la egalitate, scor 3-3Agerpres
Flashscore îți prezintă rezultatele din cadrul etapei a treia a grupelor Cupei României la fotbal, sezonul 2023/24.

7 Decembrie

FC U Craiova 1948 - FCSB 2-0

Al doilea an consecutiv în care FCSB nu iese din grupe în Cupa României. Meciul de pe Ion Oblemenco a fost unul de totul sau nimic pentru ambele formații, câștigătoarea fiind cea care își asigură accesul în turul următor al competiției.

Oltenii au obținut victoria în ultimele minute din prima repriză, ”vinovați” de acest succes fiind Bauza și Van Durmen. Criza rezultatelor continuă astfel pentru FCSB, care ajunge la două eșecuri competitive consecutive și părăsește astfel Cupa României.

Dinamo - Oțelul 3-3

Spre deosebire de FC U Craiova, care a reușit să salveze acest sezon prin prestațiile din Cupă, Dinamo nu a putut repeta aceeași performanță, deși ”câinii” încheie această campanie fără înfrângere, cu egaluri pe linie. Partida de pe Arcul de Triumf împotriva Oțelului lui Dorinel Munteanu a fost una spectaculoasă.

La 4 zile după ce a marcat împotriva FCSB-ului în victoria din campionat de pe Arena Națională, Teles a înscris și cu Dinamo în minutul 25, stabilind scorul pauzei, 1-1, după reușita lui Bena din minutul 22.

Cel din urmă a înscris în proprie poartă în partea secundă, în vreme ce Cisse a făcut 3-1 în minutul 57, iar deznodământul părea a fi în favoarea gălățenilor.

Două momente de sclipire ale fundașului lateral Amzăr au făcut însă diferența. Stoperul a înscris în minutul 65, pentru ca în finalul partidei să ia o nouă cursă pe cont propriu și să paseze decisiv pentru golul egalizator al lui Gregorio.

Elevii lui Dorinel Munteanu au trăit cu emoții finalul de partidă, după ce Cisse a fost eliminat în urma unui fault comis asupra lui Bani.

Deși au beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă, dinamoviștii nu au reușit să obțină victoria care le-ar fi permis să meargă în faza sferturilor.

Oțelul Galați - Universitatea Craiova

Alte două formații și-au rezervat locurile în faza sferturilor de finală după ce au încheiat cu succes în Grupa A: Corvinul Hunedoara, lider absolut, și Hermannstadt, care a obținut în ultimul minut al prelungirilor victoria la Târgoviște.

Chindia Târgoviște - FC Hermannstadt 0-1

Petrolul - Sepsi 2-2

Progresul Pecica - Corvinul Hunedoara 0-6

Toate cele trei partide au avut loc de la aceeași oră (17:00). În minutul 90, Petrolul era calificată, clasându-se pe loc secund în Grupa A.

Un gol marcat de Cristian Bărbuț pentru Hermannstadt în minutul 90+6 i-a pus însă pe sibieni în locul ploieștenilor datorită golaverajului, astfel încât trupa lui Marius Măldărășanu este cea care merge în faza sferturilor.

Cu victorii pe linie, Corvinul Hunedoara a încheiat faza grupelor cu 0 goluri primite și 9 marcate. De șase ori au înscris jucătorii divizionarei secunde în poarta celor de la Progresul Pecica, Marius Lupu reușind un hattrick, în vreme ce Antonio Bradu a făcut dubla.

Clasament final Grupa A
Clasament final Grupa AFlashscore

10:00 - Au loc ultimele partide din grupele Cupei României la fotbal.

Din Grupa A, cele mai mari șanse de calificare le au liderul Petrolul Ploiești și revelația Corvinul Hunedoara.

Petrolul o înfruntă pe Sepsi Sf. Gheorghe, de la ora 17:00.  Pentru covăsneni meciul nu mai are nicio miză, iar ”lupii galbeni” au nevoie de victorie pentru a fi siguri de calificare.

De cealaltă parte, Corvinul are o misiune aparent mai ușoară cu Progresul Pecica, care nu a acumulat până acum niciun punct.

Și Hermannstadt emite pretenții. Are 4 puncte și o victorie cu Chindia Târgoviște ar putea-o califica, în funcție și de restul rezultatelor.

Clasamentul Grupei A:

Grupa A
Grupa AFlashscore

În Grupa C situația este și mai complicată: Oțelul, FCSB, Craiova 1948 și Dinamo au toate șanse de calificare.

Dinamo și Oțelul se înfruntă de la ora 20:45, iar ”câinii roșii” pot salva sezonul dezastruos din SuperLigă cu o victorie în Cupă și calificarea în sferturi.

FCSB joacă în deplasare cu FC U Craiova 1948. Ambele formații pot merge mai departe, au câte 4 puncte în clasament.

FC U Craiova 1948 vs FCSB
FC U Craiova 1948 vs FCSBFlashscore
Grupa C
Grupa CFlashscore

6 Decembrie

Ianis Stoica traversează o perioadă de formă extraordinară. Pe lângă cele trei goluri marcate în ultimele patru etape de campionat, mijlocașul a adăugat și o ”dublă” în Cupa României.

Stoica a deschis rapid scorul (min 5) pe terenul ”lanternei roșii” din Liga 1, Manu a dublat avantajul în minutul 35 dintr-un penalty controversat, iar același Stoica a decis definitiv soarta calificării, marcând golul al treilea al clujenilor după fix o oră de joc. Scorul final a fost stabilit de Fossati în minutul 78.

Clasament Grupa B
Clasament Grupa BFlashscore

”U” Cluj și-a câștigat grupa și va fi însoțită în faza următoare a competiției de concitadina CFR Cluj, care a remizat (0-0) pe terenul celor de la Rapid București și a terminat la egalitate de puncte cu giuleștenii. Cum și diferența de goluri la golaveraj a fost aceeași (două), calificarea s-a decis în funcție de numărul de goluri marcate, clujenii având patru, în timp ce Rapid doar trei.

În celălalt meci al grupei, CSA Steaua a obținut doar o victorie de palmares pe terenul celor de la CSM Alexandria, 2-3. Deși formația ”militară” mai avea mici speranțe la calificare, scenariile erau prea complicate. ”U” Cluj trebuia să piardă, Rapid și CFR să nu termine la egalitate, iar victoria de pe terenul Alexandriei să fie la minimum trei goluri diferență. Nu s-a întâmplat niciunul din aceste lucruri și roș-albaștrii părăsesc competiția de pe locul patru în grupă.

”U” va juca în sferturi a doua clasată în Grupa A (Petrolul Ploieşti, Corvinul Hunedoara sau FC Hermannstadt), în timp ce CFR Cluj va întâlni câştigătoarea acestei grupe.

Rapid București - CFR Cluj 0-0

FC Botoșani - U Cluj 0-4

CSM Alexandria - CSA Steaua București 2-3

CSM Zalău - FC Bihor 2-1

16:00 - S-a terminat primul meci al zilei în Cupa României. CSM Zalău a învins cu 2-1 pe FC Bihor, într-un duel al ultimelor clasate din Grupa C.

09:30 - Cupa României continuă, astăzi, cu meciuri din grupele competiției.

De la ora 14:00, Zalău și Bihor se întâlnesc în ultima lor partidă din grupa C, într-un meci fără miză.

Va fi o partidă de palmares pentru cele două echipe care au ratat calificarea în fazele superioare ale Cupei României.

În grupa B, CSA Steaua București se deplasează la Alexandria pentru o ultimă șansă de a accede mai departe.

Totuși, pentru a se califica, bucureștenii au nevoie să învingă la scor și, de asemenea, e nevoie ca Botoșani să treacă de U Cluj, în condițiile în care moldovenii nu au niciun punct până acum în grupă.

Meciul începe la ora 19:00.

Partide recente
Partide recenteFlashscore

Tot de la ora 19:00, în aceeași grupă, are loc partida zilei, Rapid București- CFR Cluj.

Cele două, plus U Cluj, se bat pe locurile 1 și 2 care asigură calificarea mai departe.

Toate au în acest moment câte 4 puncte, dar ”U” e lider datorită golaverajului.

Istoria recentă o avantajează pe Rapid, care a câștigat 3 din ultimele 5 întâlniri directe cu CFR.

Ultimele confruntări dintre Rapid și CFR
Ultimele confruntări dintre Rapid și CFRFlashscore

5 Decembrie

Universitatea Craiova a trecut de pas de campioana Farul Constanța, care nu mai avea nicio șansă la calificarea în sferturile de finală. Gheorghe Hagi a aliniat o echipă în care s-au regăsit mai multe rezerve, iar oltenii au profitat și au obținut cele trei puncte care să le asigure calificarea.

În meciul de la Oradea, UTA și Voluntari și-au disputat al doilea loc în grupă, care asigură și calificarea în fazele eliminatorii. Cele două echipe au terminat însă la egalitate, rezultat care i-a avantajat pe cei de la Voluntari. CS Tunari și Gloria Buzău puteau să profite de acest rezultat și să obțină calificarea, însă și acest meci s-a terminat la egalitatea, iar cele două formații au fost eliminate.

Universitatea Craiova – Farul Constanța 4-0

UTA Arad – FC Voluntari 0-0

CS Tunari – Gloria Buzău 1-1