Misiune îndeplinită pentru Sepsi. Victorie și calificare în turul trei preliminar al UECLProfimedia
Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League după o dublă victorie în fața celor de la CSKA Sofia. În manșa secundă, formația covăsneană s-a impus cu scorul de 4-0.

Sepsi Sf. Gheorghe - CSKA Sofia 4-0

Sepsi a controlat de la bun început partida și nu le-a permis oaspeților să se apropie periculos de poarta lui Niczuly, care a rămas neînvins în startul acestui sezon.

Cel mai periculos om al covăsnenilor a fost fără îndoială Ștefănescu, care în minutul 17 a scăpat pe contraatac, a driblat un adversar, apoi a fost agățat de portarul Gustavo Busatto, iar centralul a indicat punctul cu var.

A transformat cu ceva emoții Cosmin Matei. Portarul bulgar a intuit colțul și a atins mingea, însă forța șutului l-a împiedicat să respingă balonul în afara cadrului porții.

A doua repriză a început tot cu Sepsi în atac, același Ștefănescu expediind la scurt timp după pauză un șut din unghi, care a fost, însă, respins de portarul Busatto.

Nicolae Păun a mai avut și el o ocazie de a dubla avantajul gazdelor în minutul 59, când a scăpat singur spre poarta bulgară, dar a fost în cele din urmă blocat.

Al doilea gol a venit în cele din urmă cu 20 de minute înainte de final, când Cosmin Matei a încercat să șuteze din voleu, dar execuția sa s-a transformat într-o centrare ideală pentru Aganovici care a marcat din apropiere.

Varga a făcut 3-0 în minutul 90, șutând puternic din interiorul careului, fără nicio șansă pentru portarul bulgar, iar scorul final a fost stabilit în minutul 90+5 de Alimi, care a transformat elegant o lovitură de pedeapsă.

În faza următoare a competiției, Sepsi Sf. Gheorghe va juca împotriva formației kazahe Aktobe, care a trecut cu scorul general de 5-3 de georgienii de la Torpedo Kutaisi