UEL: Dumitrescu și Slavia pierd la Roma / Victorii acasă pentru Brighton și Liverpool

Dumitrescu a evoluat 64 de minute pentru Slavia Praga în duelul cu AS Roma
Dumitrescu a evoluat 64 de minute pentru Slavia Praga în duelul cu AS RomaProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor care au început de la ora 22:00 joi seară în grupele Europa League.

AS Roma - Slavia Praga 2-0

Nu a fost cea mai bună seară pentru Slavia Praga. După primele 2 etape fără gol primit și o victorie categorică, 6-0 cu Sheriff Tiraspol, cehii au cedat la Roma, lovindu-se de o apărare bine pusă la punct de Mourinho.

Italienii au deschis scorul prin Bove încă din secunda 40, Lukaku majorând avantajul după alte 16 minute.

Andres Dumitrescu a început ca titular în echipa lui Trpisovsky. Internaționalul român a evoluat timp de 64 de minute, fiind înlocuit de Provod.

AS Roma ocupă astfel prima poziție în Grupa G, cu maximum de puncte după primele 3 etape.

Brighton - Ajax 2-0

După un start catastrofal în campionat, fiind pe loc de retrogradare, olandezii de la Ajax au sperat că în Europa vor face o figură mai frumoasă în fața unui Brighton nici el prea inspirat în primele două etape ale competiției. De Zerbi și compania au înregistrat o înfrângere și un rezultat de egalitate înainte de acest succes, pescărușii fiind pe locul 3 în Grupa B.

Golurile care au adus liniștea gazdelor au fost înscrise de Joao Pedro (min 42) și Ansu Fati (53).

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Liverpool - Toulouse 5-1

Cormoranii lui Klopp își mențin statutul de lider în Grupa E: 3 din victorii din 3. După primul sfert de oră, tabela arăta deja scorul de 1-1, Dallinga reușind să aducă egalarea pentru oaspeți, după ce Diogo Jota a spart gheața în minutul 9.

Fanii francezi au privit cu o doză mare de optimism revenirea favoriților, însă Liverpool demonstrează din nou că Anfield este un teren greu pentru orice adversar, scorul la pauză fiind 3-1. În partea secundă, olandezul Gravenberch, care pare că se simte din ce în ce mai bine în Anglia, a majorat avantajul, Salah fiind cel care a închis tabela în prelungiri.

Statistici

Bayer Leverkusen - Qarabag 5-1

Un duel extrem de asemănător cu partida descrisă precedent a avut loc în Grupa H, acolo unde nemții au deschis scorul prin Wirtz în minutul 6, fiind apoi egalați dintr-un penalty transformat de Bayramov.

Echipa lui Xabi Alonso s-a distanțat apoi - 3-1 la pauză - păstrând alte 2 goluri și pentru repriza secundă. La fel ca Liverpool, Bayer conduce detașat în Grupa H, azerii de la Qarabag fiind pe locul secund (6 puncte).