Surpriză uriașă în FA Cup! O echipă din liga a șasea a eliminat o candidată la promovare în PL

Mijlocașul englez al lui Maidstone, Sam Corne (dreapta), sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol al echipei AFP
Maidstone United a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria Cupei Angliei, cu o victorie uluitoare, 2-1, în fața lui Ipswich Town, o adversară din EFL Championship. În ciuda faptului că 98 de locuri separă cele două formații în piramida fotbalistică, echipa din afara ligii și-a rezervat un loc la tragerea la sorți a turului cinci al competiției de cupă pentru prima dată în istoria sa.

Câștigătoare a trofeului în 1978, o Ipswich mult schimbată față de ”11”-le standard a început în ofensivă, Jeremy Sarmiento a lovit bara, iar reluarea lui Omari Hutchinson a fost blocată de Lucas Covolan, toate în primele cinci minute.

Gazdele au continuat să pună presiune pe formația din afara ligii pentru deschiderea scorului, mai multe ocazii fiind irosite de Hutchinson, al cărui șut deviat a lovit bara, înainte ca portarul advers să îl blocheze pe Nathan Broadhead, aflat în situație de unu la unu.

Presiunea necruțătoare a lui Ipswich asupra lui Maidstone nu a dat semne de slăbire, Covolan fiind nevoit să intre din nou în acțiune pentru a respinge șutul lui Hutchinson și apoi pe cel al lui Sam Morsy.

Botezul dur al echipei din liga a șasea în turul al patrulea al celei mai prestigioase competiții din fotbalul englez a continuat, echipa gazdă expediind 18 șuturi pe poartă în prima repriză.

În mod incredibil, Maidstone avea să reducă la tăcere Portman Road în minutul 43, când pasa lui Liam Sole a fost preluată de Lamar Reynolds, care a ridicat rafinat mingea peste Christian Walton.

Suporterii de pe Portman Road au răsuflat ușurați în minutul 56, când lovitura feroce a lui Sarmiento l-a învins pentru prima oară pe Covolan.

Cu scorul egal, managerul lui Ipswich, Kieran McKenna, a apelat la jucătorii de bază Conor Chaplin, Harry Clarke și Leif Davis, pentru a finaliza revenirea.

Cu toate acestea, Maidstone-ul lui George Elokobi și-a surprins din nou gazdele în minutul 66, când Sam Corne - care a marcat golul victoriei împotriva lui Stevenage în runda a treia - a restabilit avantajul formației din non-liga cu o finalizare clinică.