Atletico Madrid s-a calificat în Liga Campionilor după un hat-trick reuşit de Antoine Griezmann

Getafe - Atletico Madrid 0-3
Getafe - Atletico Madrid 0-3Profimedia
Atacantul francez Antoine Griezmann a reuşit un hat-trick pentru Atletico Madrid în partida câştigată pe terenul vecinei Getafe, scor 3-0, în etapa 36-a a campionatului de fotbal al Spaniei la finalul căreia echipa sa şi-a asigurat calificarea în viitoarea ediție a Ligii Campionilor.

Griezmann a marcat de două ori în prima repriză (27, 42), iar apoi a mai înscris încă o dată după pauză (51), ajungând astfel la un total de 16 goluri în actuala ediție din Primera Division.

În urma acestui succes, Atletico Madrid, ocupanta locului al patrulea în clasament, s-a distanțat la unsprezece puncte de Athletic Bilbao (locul 5), cu două etape înainte de finalul sezonului, şi a profitat totodată de pasul greşit făcut de Girona, care s-a înclinat teren propriu în meciul cu Villarreal (0-1), pentru a se apropia la două lungimi de podium.

Tot miercuri, Celta Vigo a învins-o la limită pe teren propriu, cu 2-1, pe Athletic Bilbao, făcând un pas mare spre menținerea în elita fotbalului spaniol. Celta se află acum la cinci puncte de ocupanta primului loc retrogradabil, Cadiz, care s-a impus la rândul ei, cu 1-0, în partida disputată în deplasare cu Sevilla FC.