Lecție de fairplay predată de Kroos! ”A fost o decizie greșită” în semifinala Real - Bayern

Toni Kroos a recunoscut greșeala arbitrilor în semifinala crucială dintre Real Madrid și Bayern MunchenProfimedia
Real Madrid s-a calificat în finala UEFA Champions League după ce în semifinale a trecut de Bayern Munchen cu scorul general de 4-3.

După 2-2 în tur, madrilenii s-au impus în partida decisivă cu 2-1, grație dublei lui Joselu, deși până în minutul 88 bavarezii erau în avantaj după golul lui Alphonso Davies.

În prelungirile meciului de pe Santiago Bernabeu am avut însă parte de un moment controversat. La ultima fază, în minutul 90+13, De Ligt a trimis mingea în poarta lui Lunin, însă cu doar câteva secunde în urmă centralul Marciniak oprise jocul, fiind influențat de asistentul care a ridicat fanionul pentru a semnala o poziție de offside.

Din momentul în care a fost implementat sistemul VAR, tușierii sunt obligați să lase jocul să continue. În contextul în care Marciniak a fluierat, golul lui Bayern nu a fost validat, ceea ce a stârnit multe reacții în spațiul public.

Kroos: ”A fost o decizie greșită!”

La o săptămână de la duelul în urma căruia Real a ajuns din nou în faza finală a competiției, Toni Kroos, mijlocașul ”Los Blancos”, a avut o reacție extrem de fairplay în spațiul public, fiind singurul jucător de la Real Madrid care a recunoscut faptul că decizia arbitrilor a fost una greșită.

"A fost o decizie greșită. Trebuie să lași jocul să continue și faza să se încheie. Cred că greșeala e în mare parte a tușierului. Pentru că dacă ridică fanionul mai devreme, centralul automat crede că a fost vorba de un ofsaid de trei metri.

Furia este justificată, pentru că ar fi trebuit să se joace faza până la capăt, 100%. Nu știu dacă toată lumea s-a oprit, dar fluierul s-a putut auzi mult înainte de șut. S-a văzut că cei care s-au apărat n-au mai abordat faza la fel de implicați", a declarat Kroos, citat de Marca