Încă un pas greșit pentru PSG! Eșec pe teren propriu cu Lorient

PSG a fost învinsă pe Parc des Princes de Lorient cu 3-1 în cadrul etapei cu numărul 33 din Ligue 1AFP
PSG a fost învinsă pe Parc des Princes de Lorient cu 3-1 în cadrul etapei cu numărul 33 din Ligue 1.

PSG - Lorient 1-3

După o revenire de formă și 3 succese consecutive în Ligue 1, PSG a pierdut din nou acasă în acest sezon, de data aceasta în fața lui Lorient, echipă care urcă pe locul 10 în clasament după această victorie.

Parizienii nu au început bine partida din etapa 33. După primele 20 de minute, PSG era deja condusă cu 1-0 după reușita lui Le Fee. Mai mult decât atât, formația pregătită de Christophe Galtier s-a văzut nevoită să evolueze în 10 oameni după primele 15 minute de la startul partidei. Hakimi a fost eliminat pentru două faulturi dure.

Cu toate astea, golgheterul Mbappe a adus egalarea parizienilor în minutul 29, marcând golul cu numărul 23 în campionat în acest sezon.

Până la pauză, oaspeții au revenit în avantaj, după reușita lui Darlin Yongwa din minutul 38. La ambele goluri marcate de Lorient, pasatorul decisiv a fost Faivre.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Darlin Yongwa (Lorient)

După pauză, oaspeții au reușit să mențină rezultatul de pe tabelă și chiar au reușit să înscrie din nou prin Dieng în finalul partidei. Cu 3 minute înainte de a face 3-1, VAR anulase un alt gol înscris de atacantul senegalez.

Cu 5 etape rămase de disputat din această stagiune, PSG rămâne lider în Ligue 1, cu 75 de puncte, fiind urmată de Marseille, cu 67 de puncte.