O PSG inofensivă reușește doar o remiză albă cu Lorient

Lucas Hernandez a făcut o figură frumoasă în primul său meci pentru PSG
Lucas Hernandez a făcut o figură frumoasă în primul său meci pentru PSGAFP
Paris Saint-Germain a ratat sâmbătă seară startul în noul sezon. A fost un prim meci relativ complicat pentru Luis Enrique, ai cărui jucători nu au reușit să impună ritmul de care aveau nevoie pentru a câștiga.

FC Lorient a fost destul de puternică pe tot parcursul meciului, menținând rezultatul pe un Parc des Princes care nu a încetat să-și susțină echipa. Per ansamblu, PSG a dat peste un bloc compact și bine organizat, care a reușit să închidă spațiile din jurul suprafeței sale de pedeapsă. În acest context, o remiză 0-0 este oarecum logică.

O lipsă flagrantă de imaginație

Oamenii lui Luis Enrique au monopolizat mingea încă de la început, cu o posesie de 93% în primul sfert de oră, iar Lorient nu a avut de ales decât să se baricadeze în fața parizienilor.

Totuși, PSG nu a reușit să se dezlănțuie în ultima treime a adversarului. Cu multe pase și puține soluții găsite pe interior, parizienii au fost lipsiți de imaginație. O stare de fapt care pare relativ normală având în vedere lipsa de automatisme.

Pe măsură ce minutele treceau, scorul a rămas neschimbat. Așa cum o demonstrează erorile individuale ale lui Achraf Hakimi (11 și 23), echipa lui Luis Enrique a făcut alegeri greșite în tranziție. De asemenea, Warren Zaïre-Emery a ratat șansa de a sparge apărarea lui Lorient în minutul 16.

După o jumătate de oră de joc, Lucas Hernandez a urcat pe flancul stâng în încercarea de a oferi noi soluții. Fanii parizieni au fost încântați de entuziasmul său, însă și eforturile fostului bavarez au rămas fără rezultat.

După pauză, intențiile au fost aceleași, la fel ca și piedicile. Lee Kang-in și-a încercat norocul după o recuperare în minutul 52, dar șutul său a trecut peste. Trei minute mai târziu, sud-coreeanul a fost din nou cel care a declanșat o șarjă ofensivă, dar apărarea lui Lorient a fost în gardă.

În general, oaspeții nu au intrat nicio clipă în panică, în afară de două mici ocazii în succesiune rapidă ale lui Fabian Ruiz și Carlos Soler, intrat cu câteva minute mai devreme.

Un început de sezon dificil pentru Paris Saint-Germain, care va trebui să revină la antrenamente cu obiectivul clar de a regla problemele ofensive care sunt evidente în lipsa starului Kylian Mbappe, scos din lot pentru această partidă din cauză că refuză să semneze prelungirea contractului sau să se transfere la o altă echipă.