Partida Montpellier - Clermont, suspendată după ce o petardă a explodat lângă portarul oaspeților

Partida Montpellier - Clermont, suspendată după ce o petardă a explodat lângă portarul Mory DiawAFP
Arbitrul Florent Batta a oprit definitiv meciul Montpellier - Clermont, duminică, după ce o petardă a explodat la picioarele portarului lui Celermont, Mory Diaw.

La mai bine de 40 de minute după ce Montpellier - Clermont a fost întrerupt, arbitrul Florent Batta a decis să oprească definitiv meciul: în prelungiri, portarul lui Clermont, Mory Diaw, a văzut o petardă explodând la picioarele sale. El a căzut apoi la pământ și a fost scos cu targa de pe teren.

”Arbitrul, după ce s-a consultat cu medicul clubului Clermont, care a spus că portarul a fost grav traumatizat, a decis să oprească definitiv meciul", a anunțat ofițerul de securitate de la Montpellier.

”Este pentru prima dată în 40 de ani când mă confrunt cu o astfel de situație. Nu ni s-a mai întâmplat niciodată. Prin urmare, v-aș ruga să nu contribuiți la gravitatea situației. Nu vă puteți imagina pagubele pe care le-a suferit clubul”, a adăugat el.

Montpellier conducea confortabil (4-2) în momentul în care meciul a fost suspendat. Clubul riscă o înfrângere cu 3-0 la masa verde.