Chelsea învinge și ajunge pe loc european / Manchester United se impune în fața lui Newcastle

Chelsea s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Brighton
Chelsea s-a impus cu 2-1 pe terenul lui BrightonAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate în cea mai recentă rundă din Premier League.

Brighton - Chelsea 1-2

Londonezii lui Pochettino au arătat un joc total diferit în această ultimă parte de campionat în Premier League. De la mijlocul clasamentului, Chelsea a reușit performanța de a se plasa în acest moment pe locul 6, ultimul care duce în preliminariile Conference League.

Puștiul-minune Cole Palmer a deschis scorul în minutul 34 al întâlnirii, contorizând cel de-al 22-lea gol pentru Chelsea în Premier League în acest sezon.

În partea secundă, Nkunku, un jucător chinuit de accidentări în primul său sezon din Anglia, a punctat pentru 2-0 în minutul 64. Mijlocașul francez l-a înlocuit pe ucraineanul Mudryk, care a ieșit accidentat de pe teren în minutul 42.

Emoțiile au fost destul de mari pentru londonezi în ultimele minute ale jocului. Un alt jucător proaspăt revenit după accidentare, Reece James, a văzut cartonașul roșu în minutul 88, în prelungiri Welbeck reușind să reducă din diferență (90+8).

În cele din urmă, oaspeții au rezistat și au plecat cu cele trei puncte de pe terenul formației condusă de Roberto De Zerbi.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Manchester United - Newcastle 3-2

După trei partide fără succes, în ultimele două suferind înfrângeri, diavolii lui Ten Hag cunosc în sfârșit succesul și vor da o luptă crâncenă alături de Chelsea și Newcastle pentru locul 6, ocupat în prezent de londonezi, ultimul care duce în Europa.

Clasament Top 10 Premier League
Clasament Top 10 Premier LeagueFlashscore

Mainoo a deschis scorul pe Old Trafford după o jumătate de oră de joc, la pauză gazdele având avantaj de un gol.

Imediat după startul părții secunde, Anthony Gordon a reluat în plasă după o centrare venită de la Murphy, coțofenele restabilind egalitatea.

Un alt tânăr jucător, Amad Diallo, a dus-o în avantaj pe United în minutul 57, pentru ca Hojlund să înscrie pentru 3-1 în final.

La ultimele faze ale jocului, fundașul Lewis Hall a punctat și el pentru Newcastle, însă trupa lui Eddie Howe nu a mai avut puterea de a obține un rezultat de egalitate.