Liverpool își mărește avansul în fruntea Premier League după victoria de la Bournemouth

das
dasProfimedia
Liverpool s-a impus fără probleme pe terenul lui Bournemouth și s-a distanțat la cinci puncte în fruntea clasamentului.

Bournemouth - Liverpool 0-4

Liverpool a ajuns la a cincea victorie consecutivă în toate competițiile.

După o primă repriză dezamăgitoare, echipa managerului Jürgen Klopp a dus la bun sfârșit cu ușurință misiunea de pe terenul celor de la AFC Bournemouth, câștigând cu 4-0.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

După 21 de etape, acest succes înseamnă că liderul Liverpool rămâne la cinci puncte în fața campioanei Manchester City. Echipa lui Pep Guardiola are însă și un meci mai puțin.

După pauză, Darwin a fructificat prima ocazie a oaspeților și a trimis cu calm mingea în poartă (min. 49). Diogo Jota a urmat (min. 70) și a înlăturat ultimele îndoieli cu al doilea gol (min. 79). Darwin a lovit apoi din nou în prelungiri (90+3), trecându-și în cont și el dubla.