Premiile Flashscore: Chelsea - Man City, meciul anului 2023. Opt goluri într-o remiză epică

Chelsea și Manchester City au încheiat la egalitate, scor 4-4, în cel mai spectaculos meci al anului 2023Profimedia
Nebunie, dramatism și tot ce se poate - remiza palpitantă de 4-4 din luna noiembrie dintre Chelsea și Manchester City a fost desemnat Meciul Flashscore al anului 2023.

Înaintea meciului, Chelsea pierduse șase meciuri la rând în fața lui City, nereușind să înscrie niciun gol în acest timp, așa că puțini ar fi prezis că pe Stamford Bridge se va derula o adevărată epopee în duelul din Premier League.

Și totuși, exact asta s-a întâmplat, pentru cele două apărări în special fiind un duel extrem de dificil, având în vedere faptul că de-a lungul partidei cele două rivale au menținut rezultatul de egalitate în patru rânduri - a fost doar a cincea oară când se întâmplă acest lucru într-un meci din Premier League.

Meciul de afiș din Premier League

Erling Haaland a deschis scorul după ce a transformat din penalty. Patru minute mai târziu, Thiago Silva - care a devenit cel mai vârstnic marcator al lui Chelsea, la 39 de ani, a adus egalarea, pentru ca mai apoi fostul atacant al lui City, Raheem Sterling, să îi ducă pentru prima dată în avantaj pe londonezi.

Acesta avea să fie doar începutul, deoarece Manuel Akanji a egalat cu puțin timp înainte de pauză, pentru a pune capăt unor prime 45 de minute electrizante și pentru a le da celor care au urmărit meciul multe de gândit pentru restul întâlnirii.

Secvența golului lui Manuel Akanji împotriva lui Chelsea
Secvența golului lui Manuel Akanji împotriva lui ChelseaOpta by Stats Perform / Profimedia

Haaland a marcat al doilea gol în debutul reprizei a doua și, deși mulți ar fi susținut că City va prelua controlul, Chelsea nu s-a lăsat descurajată și a lovit din nou pentru a face 3-3 prin Nicolas Jackson.

Apoi, meciul s-a întors din nou în favoarea lui City, când șutul deviat al lui Rodri i-a adus pe aceștia la 4-3 în minutul 86, în ceea ce părea o victorie sigură pentru vizitatori.

Și totuși, a mai fost încă timp pentru o altă întorsătură în această frumoasă poveste. Protagonistul? Chiar un fost jucător al cetățenilor, transferat de Chelsea în vară - Cole Palmer a făcut 4-4 din penalty.

Cole Palmer, sărbătorind egalarea pentru Chelsea
Cole Palmer, sărbătorind egalarea pentru ChelseaReuters

"Te confrunți cu o echipă precum (Manchester) City, dar Chelsea a fost cea care a vrut să câștige, să fie protagonista", a declarat managerul lui Chelsea, Mauricio Pochettino.

"Cred că, după aceea, toată lumea este foarte mândră că a fost implicată într-un meci ca cel de astăzi. Arată de ce Premier League este cel mai bun campionat din lume".

"A fost o reclamă bună și un meci distractiv pentru Premier League" , a declarat Pep Guardiola, antrenorul lui Manchester City.

"Ambele echipe au vrut să câștige. Nu m-aș fi așteptat la altceva. Chelsea are o echipă și jucători fantastici".

Statistici și cifre interesante în duelul anului

Întregul ”haos” de pe terenul de joc pe parcursul celor 90 de minute s-a reflectat și în ceea ce privește statistica.

Privind cifrele în mod clar, nu a fost o lovitură totală din partea lui Chelsea, deoarece disputa din vestul Londrei a fost una echilibrată și semănat mai degrabă cu un meci de baschet.

După cum s-au așteptat mulți dintre fani, Manchester City a condus în cea mai mare parte la capitolul posesie, cu 56%, deși este o cifră care arată că elevii lui Guardiola nu au făcut totuși o ”artă”, fiind în general obișnuiți să contorizeze valori mult mai mari.

În ceea ce privește șuturile, și aici a existat echilibru, gazdele depășind la limită volumul de șuturi cu 17 la 15, în timp ce City a avut 10 dintre acestea pe spațiul porții față de cele nouă ale lui Chelsea, potrivit Wyscout.

Statisticile meciului Chelsea 4-4 Manchester City
Statisticile meciului Chelsea 4-4 Manchester CityOpta by Stats Perform

Săpând mai adânc în calitatea șuturilor, ambele echipe și-au depășit cu puțin ratingul de goluri așteptate (xG) până la pauză, City depășind-o cu 1,57 la 1,28. Această tendință a continuat și în a doua perioadă, dar cu Chelsea terminând în ascensiune.

S-au marcat în total opt goluri dintr-un total combinat de 5,8 xG, cea mai mare parte a acestora fiind înscrise de Chelsea, care a înregistrat 3,16 față de 2,64 pentru Manchester City.

City a condus cursa xG de la deschiderea scorului de către Haaland în minutul 25 și până la egalarea lui Palmer în al cincilea minut al prelungirilor, atacantul norvegian realizând singur 1,78 din totalul final al echipei sale.

Meciul a avut cu adevărat de toate, de la goluri, penalty-uri, bucuria în momentele în care egalitatea a fost restabilită și, desigur, o mică dramă presărată de asistenții VAR la lovitura de pedeapsă a lui Haaland - toate ingredientele pentru a se impune ca un clasic sau chiar meci de afiș în Premier League.