Răzvan Lucescu scrie istorie în Grecia. Performanța reușită de antrenorul român

Aris - PAOK 1-2
Aris - PAOK 1-2Profimedia
PAOK Salonic a devenit noua campioană Greciei! Echipa lui Răzvan Lucescu a câștigat cu 2-1 pe terenul concitadinei Aris și a obținut al patrulea titlu din istorie.

Antrenorul român Răzvan Lucescu a cucerit titlul de campion al Greciei cu PAOK Salonic, după o victorie tensionată cu scorul de 2-1 pe terenul concitadinei Aris Salonic. Meciul, desfășurat duminică seara în ultima etapă din play-off, a fost marcat de emoții și dramatism, mai ales că PAOK a fost nevoită să joace în inferioritate numerică în ultima parte a meciului, după eliminarea fundașului Gianni Michailidis în minutul 78.

PAOK Salonic a deschis scorul în minutul 30 prin spaniolul Brandon Thomas, aducând bucurie fanilor săi. Cu toate acestea, avantajul a fost anulat rapid în a doua repriză, când Aris a egalat printr-un alt spaniol, Loren Moron, în minutul 47. Tensiunea a crescut pe măsură ce meciul avansa, dar PAOK a reușit să revină în avantaj datorită unui gol marcat de brazilianul Taison în minutul 62. Deși confruntarea a devenit și mai dificilă după eliminarea lui Michailidis, echipa lui Răzvan Lucescu a rezistat presiunii și a păstrat avantajul până la finalul meciului.

Răzvan Lucescu, în cărțile de istorie

Această victorie a confirmat titlul de campioană pentru PAOK Salonic, marcând o realizare semnificativă în cariera antrenorului Răzvan Lucescu. Românul a intrat în istoria clubului: este primul antrenor care câștigă două titluri cu PAOK, în 98 de ani de viață ai clubului (fondat în 1926).

”Trebuie să menționez un aspect foarte important. Suntem aici și am adus titlul patronului Ivan Savvidis. El, finanțatorul, a creat echipa aceasta unită, el a adus toți jucătorii.

Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit azi! Trebuie să acceptăm că am devenit, măcar pentru un anumit nivel, o echipă europeană”, a spus Răzvan Lucescu.