Lorena Ostase, după victoria împotriva Japoniei: "Sunt mândră că am câștigat"

România - Japonia 32-28
România - Japonia 32-28Profimedia
România a intrat la pauză cu un avantaj de 3 goluri în partida cu Japonia, iar în repriza secundă s-a aflat în continuu la conducere. Japonezele au reușit să se apropie la un singur gol, însă româncele au gestionat bine finalul de meci și au reușit să se impună fără prea mari emoții.

Cu toate acestea, româncele au fost eliminate de la Mondialul de handbal feminin, după ce Danemarca a învins Polonia fără nicio problemă, scor 32-22.

"Sunt mândră că am câștigat"

”A fost greu să adormim, a fost greu să ne trezim, dar au trecut două zile și se pare că am știut să lăsăm lucrurile acolo. Să uităm acea înfrângere. Să scoatem din noi altă energie pentru disputa cu Japonia.

Știam că ele au un stil de joc în viteză, cu combinații rapide, că încearcă să profite de fiecare greșeală a noastră. Sunt mândră că am câștigat. Cel mai important însă era să ne revenim mental după înfrângerea cu Germania, să ne recăpătăm încrederea în noi.

Ele au două viteze în plus față de noi, noi suntem mai masive, dar ne-am apărat bine, nu le-am lăsat spații mari în apărare și am câștigat. Asta e important. Pentru fanii noștri din tribune, pentru cei care au crezut în noi întotdeauna și ne susțin necondiționat”, a declarat Lorena Ostase, potrivit welovesport.