Ligue 1: Lille se împiedică acasă cu Reims/Marseille câștigă în deplasare la MontpellierAFP
Luni, 2 ianuarie, au avut loc 4 dueluri din cadrul rundei cu numărul 17 din Ligue 1.

Montpellier - Marseille 1-2

Marseille rămâne pe podium în Ligue 1 după ce a obținut o victorie importantă pe terenul lui Montpellier. În prima repriză, oaspeții au ratat șanse bune de a prelua conducerea, prin Under, al cărui din interiorul careului a fost blocat de portarul Omlin, în timp ce fundașul dreapta Clauss a fost foarte aproape să înscrie golul acestui campionat. Francezul a trimis mingea în bara transversală după o execuție dificilă reușită din flancul drept.

Jocul bun al oaspeților a dat roade imediat după pauză, când o incursiune foarte bună a lui Under l-a găsit în careu pe Veretout, însă lovitura de cap a acestuia a fost din nou blocată de Omlin. Mingea a sărit la fundașul portughez Nuno Tavares, care a trimis în cele din urmă balonul în poartă cu o execuție de mare atacant. Tavares a reușit al cincilea său gol în actuala ediție de campionat.

Marseille a continuat să mențină un joc ofensiv chiar și după ce a marcat. Bosniacul Kolasinac a fost și el aproape de gol, însă lovitura sa de cap trimisă pe poartă după centrarea lui Payet a fost reținută pe linia porții.

De partea cealaltă, Montpellier a avut șansa de a egala prin Nordin, șutul acestuia fiind respins din fața porții în ultimul moment de către Bailly.

Marseille nu s-a lăsat mai prejos. Oaspeții au beneficiat în această partidă de nu mai puțin de 7 cornere. Toate loviturile de colț au reprezentat un real pericol pentru gazde, care aveau să cedeze în minutul 61, când Esteve a trimis mingea în propria poartă în încercarea de a respinge din fața lui Mbemba, plasat foarte bine.

Alexis Sanchez a fost și el aproape să înscrie un gol frumos din lovitură liberă. Omlin a refuzat însă cea de-a treia reușită a oaspeților.

Leroy a respins spectaculos de pe linia porții un șut cu efect trimis de Under.

Finalul de partidă avea să fie unul încins. Tavares a văzut direct cartonașul roșu după ce și-a lovit un adversar.

Rămasă în 10 oameni, Marseille a trăit periculos ultimele minute ale jocului. Montpellier s-a aruncat în atac, iar în minutul 90 au obținut o lovitură de pedeapsă.

Savanier a transformat cu încredere din penalty și a adus speranța pentru gazde. Timpul a fost însă insuficient pentru ca Montpellier să reușească egalarea.

Rennes - Nice 2-1

Gazdele au obținut 3 puncte importante cu un gol marcat în finalul partidei. În prima parte, Terrier a deschis scorul încă din minutul 5. După 12 minute, atacantul a făcut dubla, însă golul i-a fost refuzat de arbitrii din camera VAR pe motiv de offside.

Englezul Barkley a adus egalarea câteva minute mai târziu, cele două formații intrând la cabine cu scorul de 1-1.

În partea secundă, Rennes a continuat să aibă o posesie mult mai bună față de adversari, însă defensiva lui Nice părea a fi una bine pusă la punct.

Perseverența gazdelor a adus însă și golul victoriei puțin înainte de cele 90 de minute, când mijocașul francez Benjamin Bourigeaud a înscris pentru 2-1. Rennes ocupă locul 4 în Ligue 1, în timp ce Nice se clasează pe poziția 11.

Lille - Reims 1-1

Lille pierde 2 puncte importante pe teren propriu în fața celor de la Reims, într-o partidă în care a dat inițial senzația că o poate câștiga.

Deși au intrat la pauză cu avantaj de 1-0, după golul înscris de canadianul Jonathan David, gazdele nu au reușit să obțină cel de-al treilea succes consecutiv pe teren propriu în fața lui Reims. În ultimele întâlniri dintre cele două formații, Lille a reușit de fiecare dată să câștige la limită.

De data aceasta, planurile elevilor lui Paulo Fonseca au fost date peste cap în minutul 79, când tânărul mijlocaș suedez Jens Cajuste a adus egalarea pentru Reims.

Lille este pe locul 7 în Ligue 1, în timp ce Reims ocupă poziția 10.

Strasbourg - Troyes 2-3

Cele două formații au oferit cel mai spectaculos meci din runda cu numărul 17. Ambele echipe au reușit să înscrie în ambele reprize.

Cei de la Troyes au spart gheața în minutul 16 prin Ripart, Rony Lopes urmând să dubleze avantajul după doar 4 minute.

În finalul primei părți, gazdele au redus din diferență prin Diallo, care a înscris după un assist venit de la Bellegarde.

La pauză, Strasbourg - Troyes era 1-2.

La scurt timp după reluare, gazdele reușeau să egaleze, fundașul Doukoure finalizând după un assist al aceluiași Bellegarde.

Rony Lopes avea să fie însă eroul lui Troyes. După ce a marcat în prima repriză, mijlocașul portughez și-a pus amprenta în finalul jocului, când a oferit o pasă de gol pentru Xavier Chavalerin.

Victoria o îndepărtează pe Troyes de zona periculoasă, fiind pe locul 13 în acest moment în Ligue 1. De cealaltă parte, Strasbourg este penultima în clasament, cu doar 11 puncte adunate în 17 partide.