Noua Zeelandă a zdrobit Italia cu 96-17 și e aproape de sferturile Cupei Mondiale

Noua Zeelandă a câștigat duelul cu Italia
Noua Zeelandă a câștigat duelul cu ItaliaAFP
Reprezentativa Noii Zeelande a zdrobit echipa Italiei cu scorul de 96-17 (49-3), vineri seara, la Lyon, într-un meci din Grupa A a Cupei Mondiale de rugby din Franța.

All Blacks au marcat nu mai puțin de 14 eseuri și au obținut punctul bonus ofensiv, fiind aproape de calificarea în sferturile de finală.

De doar 22 de minute au avut nevoie jucătorii de la antipozi să își asigure bonusul (patru eseuri).

Tripla campioană mondială a reușit astfel a 16-a victorie în tot atâtea confruntări cu Italia, căreia Noua Zeelandă i-a marcat 101 puncte la Cupa Mondială din 1999.

La Lyon, eseurile neozeelandezilor au fost reușite de Will Jordan (6, 69), Aaron Smith (17, 27, 34), Mark Telea (19), Ardie Savea (22, 45), Brodie Retallick (50), Dalton Papali'i (56), Dane Coles (61, 73), Damian McKenzie (67), Anton Lienert-Brown (76), Richie Mo'unga transformând nouă (8, 18, 20, 23, 28, 35, 46, 51, 57), iar Damian McKenzie patru (69, 71, 74, 76).

Italia a realizat și ea două încercări, prin Ange Capuozzo (48) Ûi Montanna Ioane (81), transformate de Tommaso Allan (49), respectiv Paolo Garbisi (83), la care s-a adăugat o lovitură de pedeapsă fructificată de Tommaso Allan (10).

Franțța conduce în grupă cu 13 puncte (3 jocuri), urmată de Noua Zeelandă, 10 puncte (3 j), Italia, 10 p (3 j), Uruguay, 5 p (3 j), Namibia, 0 p (4 j).