Noua Zeelandă e în finala Cupei Mondiale de rugby după ce a desființat Argentina

Will Jordan din Noua Zeelandă sărbătorește marcarea celui de-al șaptelea eseu și completarea hat-trick-ului său.Reuters
All Blacks au învins categoric Argentina, scor 44-6, şi este prima finalistă de la Cupa Mondială din Franța.

”All Blacks” au zdrobit  Pumele într-un meci care a curs într-o singură direcție pe Stade de France.

Will Jordan a marcat trei eseuri, urmat de Jordie Barrett, Shannon Frizell și Aaron Smith, iar Noua Zeelandă așteaptă acum să vadă dacă va jucă în finală cu  Africa de Sud sau cu Anglia.

"All Blacks" au evoluat perfect, respectându-și statutul de favoriți, urmând să se lupte pentru al 4-lea titlu de campioni ai lumii din istorie.

Argentina a arătat intenții bune de atac, dar s-a lovit în repetate rânduri de zidul negru al neo-zeelandezilor.

”Pumele” au reușit chiar să deschidă scorul în primele minute dintr-o lovitură de pedeapsă.

"All Blacks" au revenit , însă, rapid pe tabelă și au preluat conducerea după eseul reușit de Will Jordan.

Sud-americanii au luptat extraordinar, însă adversarii au fost mult prea puternici.

Până la pauză, diferența a crescut la 20-6 în favoarea neo-zeelandezilor, după ce Shannon Frizell a mai marcat un eseu.

Argentina nu a rezistat asaltului adversarilor nici după pauză. Will Jordan a mai marcat două eseuri în ultimele 20 de minute, iar Noua Zeelandă s-a calificat în finala Mondialului după victoria cu 44-6.

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiFlashscore

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de 37 de ori în toată istoria, iar "All Blacks" au un bilanț zdrobitor: 34 de victorii, un egal și doar două înfrângeri.

4 dintre duelurile directe s-au consumat la Cupa Mondială și de fiecare dată s-au impus neo-zeelandezii.

De altfel, Noua Zeelandă este echipa care le-a administrat sud-americanilor cea mai drastică înfrângere din istoria lor, un 93-8, în 1997.

Vedeți un rezumat complet al meciului aici.