U BT Cluj, victorie dramatică în derby-ul cu CSM Oradea. Ardelenii intră în play-off neînvinși

U BT Cluj contra celor de la CSM CSU Oradea
U BT Cluj contra celor de la CSM CSU OradeaAFP
U-BT Cluj-Napoca a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 77-73 (20-20, 13-20, 25-15, 12-15, 7-3), după prelungiri, joi seara, pe teren propriu, în ultima lor partidă din sezonul regulat al Ligii Naţionale de baschet masculin.

U BT Cluj a avut o primă repriză neaşteptat de slabă, iar în sfertul al doilea jucătorii l-au exasperat cu ratările şi apărarea relaxată pe antrenorul Mihai Silvăşan, care a trântit tabla la un time-out în faţa băncii tehnice.

''U'' a condus cu 70-59 când mai erau cinci minute de joc, dar apoi nu a mai reuşit să înscrie niciun punct, iar vicecampionii au marcat 11.

Coşul reuşit de Jonathan Harold Arledge cu opt secunde înainte de expirarea timpului regulamentar a trimis meciul în prelungiri.

Pe final, campioana a reuşit să încline balanţa şi încheie sezonul regulat fără înfrângere.

De la clujeni s-au remarcat Andrija Stipanovic, cu 12 puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive, Patrick Neal Richard, 19 p, 4 rec, Bryce Jones, 18 p, 3 rec, 3 pd, Emanuel Căţe, 8 p, 14 rec.

Cei mai buni de la orădeni au fost Kristopher Jameil Richard, 14 p, 8 rec, Nijal Eman Pearson, 10 p, 4 rec, 11 pd, Jonathan Harold Arledge, 13 p, Donatas Tarolis, 12 p.

U-BT Cluj-Napoca încheie pe primul loc Grupa 1-10, cu 36 de puncte, urmată de CSM CSU Oradea, 32 puncte.

Celelalte meciuri din ultima etapă a fazei Top 10 se joacă vineri, între CSO Voluntari – CSM Târgu Mureş şi Rapid Bucureşti – FC Argeş Piteşti, respectiv sâmbătă, între Dinamo Bucureşti – CSU Sibiu şi CSM Constanţa – Corona Braşov.

Lupta cea mai mare este pentru ocuparea locurilor 3-4, care alături de primele două oferă avantajul terenului propriu în play-off, în care ajung primele opt din Top 10.

Meciurile se vor disputa în sistemul ”cel mai bun din cinci meciuri”, la fel ca şi semifinalele, în timp ce finala Ligii Naţionale se va disputa în şapte partide.