Chelsea învinge fără probleme Bournemouth

Chelsea - Bournemouth 2-0
Chelsea - Bournemouth 2-0Profimedia
Chelsea a reușit să învingă fără probleme pe cei de la Bournemouth, într-un meci pe care l-au dominat cap-coadă.

A doua repriză

Chelsea câștigă un meci în Premier League pentru prima dată de la jumătatea lunii octombrie. Au făcut treabă bună în prima repriză, când Kai Havertz și Mason Mount au marcat goluri frumoase, iar trio-ul de pe partea dreaptă format din Mount, Reece James și Raheem Sterling a creat tot felul de probleme.

Bournemouth s-a mișcat mai bine în a doua repriză, fără a-i amenința vreodată cu adevărat pe londonezi. Singurul dezavantaj pentru Chelsea a fost o altă accidentare a lui James, care a ieșit la începutul reprizei a doua.

Prima repriză

Chelsea a dominat fără discuții prima repriză și a reușit să-și asigure victoria încă de la început, intrând cu 2-0 la pauză, golurile fiind maracate de Havertz în minutul 16, respectiv Mount, în minutul 24.

Bournemouth, fără replică la jocul lui Chelsea, a încercat să preseze în atac, dar echipa lui Potter a reușit să ocolească liniile de atac ale adversarilor.

A fost o perioadă aglomerată în afara terenului pentru Chelsea, care l-a numit săptămâna aceasta pe Christopher Vivell în funcția de director tehnic.

Fost pion cheie în rețeaua Red Bull de la Leipzig, acesta a declarat la sosire: "Chelsea construiește cel mai interesant proiect din fotbalul mondial și sunt extrem de mândru să mă alătur clubului".

În timp ce lucrurile par să se miște în direcția bună în spatele scenei pentru Chelsea, forma lor pe teren a stagnat semnificativ înainte de pauză.

Ei încep această rundă pe locul opt în Premier League (PL), după ce au pierdut ultimele trei meciuri competitive fără să înscrie vreun gol, urmând apoi o înfrângere cu 1-0 în amicalul cu Villa, ceea ce a făcut ca un nou atacant să fie una dintre prioritățile lui Vivell.

Totuși, prima prioritate pentru Chelsea va fi evitarea unei a patra înfrângeri consecutive în PL, care ar egala cea mai lungă serie de înfrângeri în prima ligă din martie 1998 încoace.

Bournemouth a încheiat prima parte a campaniei PL cu o victorie impresionantă cu 3-0 pe teren propriu în fața lui Everton, punând capăt unei serii de cinci meciuri fără victorie în PL, dar revenirea în competiție a însemnat o înfrângere cu 1-0 în Cupa Ligii la Newcastle.

Managerul Gary O'Neil a fost totuși mulțumit de cât de "competitivă" a arătat echipa sa și ar putea fi destul de încrezător că își poate reveni aici, deoarece în ultimii ani s-a transformat într-o sperietoare pentru Chelsea.

De fapt, de la începutul campaniei 2015/16, doar Liverpool și Manchester City au învins echipa londoneză în mai multe meciuri PL pe Stamford Bridge decât Bournemouth (trei).

O evoluție defensivă mai bună va fi probabil cheia pentru obținerea unui alt rezultat pozitiv în capitală, deoarece înainte de această rundă Cireșele aveau eticheta nedorită de a fi echipa care a primit cele mai multe goluri PL în acest sezon (32), fiind și una dintre cele doar două echipe PL care nu a terminat o partidă fără gol primit în deplasare.

Jucători de urmărit: Împotriva niciunei alte echipe, Raheem Sterling de la Chelsea nu a marcat mai multe goluri în campionat, având nouă în ultimele sale nouă partide directe. Adversarul său, Kieffer Moore, a înscris trei goluri în ultimele patru apariții ale Cireșelor și are cel mai bun raport goluri/șuturi din divizie înainte de această etapă (0,4).

Statistică interesantă: Doar două echipe PL au marcat mai puține goluri în prima repriză decât Chelsea (șase) înainte de această rundă.