Doi fotbaliști români merg mai departe în Liga Campionilor

Deian Sorescu, într-o acțiune ofensivă pentru Rakow
Deian Sorescu, într-o acțiune ofensivă pentru RakowProfimedia
Farul Constanța a ratat calificarea în turul doi preliminar din UEAFA Champions League, dar alți doi fotbaliști români continuă lupta în cea mai importantă competiție continentală: Deian Sorescu și Liviu Antal

Echipa poloneză Rakow Czestochowa, unde evoluează şi românul Deian Sorescu, s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins în dublă manşă pe Flora Tallinn din Estonia.

Polonezii de la Rakow au venit la Tallinn cu un avantaj de un singur gol obţinut în meciul tur, dar, după o primă repriză încheiată 0-0, a rezolvat partida în repriza secundă.

Zwolinski a reuşit o dublă, în minutele 47 şi 59, iar Papanikolaou a stabilit scorul final, în minutul 85. Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 79.

Liviu Antal - din Liga 2 în turul doi preliminar din Champions League

Liviu Antal a semnat cu Zalgiris Vilnius în această vară, după ce a retrogradat în Liga 2 alături de CS Mioveni.

Echipa din Lituania a trecut cu 2-1 la general de macedonenii de la Struga. Antal a fost titular şi a jucat 60 de minute.