Columbia se califică pentru prima dată în istorie în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Columbia merge în sferturi, după 1-0 cu Jamaica
Columbia merge în sferturi, după 1-0 cu JamaicaProfimedia
Un gol marcat în repriza secundă de Catalina Usme a adus Columbiei victoria cu 1-0 în fața Jamaicăi, ducându-le pe sud-americane în primul lor sfert de finală la Cupa Mondială feminină.

Golul căpitanului din minutul 51 a trimis fanii columbieni în delir pe un stadion Melbourne Rectangular Stadium plin. În runda următoare, Columbia va lupta cu Anglia pentru un loc în final four.

Duelul dintre Columbia și Jamaica a fost unul strâns, ambele formații având ocazii de a înscrie.

"Reggae Girlz" din Jamaica au avut șanse de a egala, dar ies din competiție cu fruntea sus, după ce au ajuns pentru prima dată în faza eliminatorie la a doua lor Cupă Mondială.

Fără gol primit până în această fază a competiției, Jamaica a abordat o tactică dură încă din primele minute ale jocului împotriva sud-americanelor prin tacklinguri puternice.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Debutantă la echipa mare a Columbiei, Ana Maria Guzman (18 ani) a trimis o centrare perfectă în careu pentru Usme, care a preluat de lângă Deneisha Blackwood și a înscris la colțul lung.

Jamaica a avut o șansă de aur de a egala trei minute mai târziu, când un corner executat de Blackwood a găsit-o pe Jody Brown în fața porții, dar lovitura de cap a mijlocașului a trecut pe lângă stâlpul din stânga.

Drew Spence a avut și ea o ocazie buna în finalul jocului. Columbia a rezistat până la fluierul final și reușește astfel o calificare istorică în sferturi, acolo unde sâmbătă va întâlni Anglia.