Surpriză la mondialul feminin. Brazilia, eliminată de Jamaica după o remiză fără goluri

Adriana o înfruntă pe Allyson Swaby la Melbourne
Adriana o înfruntă pe Allyson Swaby la MelbourneProfimedia
Pentru prima dată din 1995 încoace, Brazilia nu va participa la faza eliminatorie a Cupei Mondiale de fotbal feminin, după ce a remizat la Melbourne, 0-0 cu Jamaica.

Într-o situație în care Brazilia trebuia să câștige, formația sud-americană a forțat atacul încă de la început. Cu toate acestea, șuturile Martei, Adrianei și ale lui Tamires din primele 20 de minute au fost reținute fără probleme de Becky Spencer, care și-a adăugat nouă parade la recordul său de la Cupa Mondială.

O echipă jamaicană încăpățânată, care a bifat trei meciuri consecutive fără gol primit, a continuat să frustreze Brazilia. Cu toate că ocaziile cruciale au apărut în cele din urmă înainte de pauză, când Ary Borges, cea mai bună marcatoare a Cupei Mondiale a Canarinhas, a trimis peste din apropiere, iar voleul din prima repriză al lui Tamires din interiorul suprafeței de pedeapsă a fost respins din nou de Spencer.

Același tipar a urmat după pauză, când Brazilia a controlat posesia și a încercat să evite primul meci fără gol marcat în grupele mondialului feminin pentru prima dată din 1991 încoace. Încercările slabe ale lui Kerolin și Luana Bertolucci, precum și o serie de cornere irosite au amenințat prea puțin o linie de apărare solidă a Reggae Girlz.

Statisticile complete ale meciului
Statisticile complete ale meciuluiStatsPerform

În ultimele minute, Brazilia a fost aproape pedepsită pentru lipsa de forță de atac, când Khadija Shaw a tras peste transversală de la 18 metri.

Apărarea a fost cheia succesului Jamaicăi încă o dată, deoarece echipa din Caraibe, susținută excelent de Spencer în poartă, este doar una dintre cele trei echipe care nu au primit încă gol la Cupa Mondială - o abordare care va da încredere Reggae Girlz înainte de optimi.

În ciuda faptului că a marcat în 23 de meciuri succesive din grupă înainte de această confruntare, Brazilia a fost în dezavantaj atunci când a contat cel mai mult, iar Canarinhas nu a reușit să avanseze în fazele eliminatorii pentru prima dată din 1995.