Messi marchează din nou de două ori și o duce pe Miami în sferturile de finală ale Cupei Ligii

Messi și-a recăpătat bucuria de a juca la Miami
Messi și-a recăpătat bucuria de a juca la MiamiAFP
Două goluri marcate de Lionel Messi au ajutat-o pe Inter Miami să treacă de FC Dallas în Leagues Cup, competiție care reunește echipe din America centrală și de nord, care joacă în Major League Soccer și Liga MX. Messi a marcat golul de 4-4 , cel care a dus-o pe Miami la penalty-uri.

Messi a marcat dintr-o lovitură liberă cu cinci minute înainte de finalul timpului oficial de joc, reușind să egaleze pentru  Miami într-o partidă nebună cu  Dallas. Cu câteva minute înainte era 4-2 pentru cei de la Dallas. O lovitură liberă executată magistral i-a adus argentinianului al 7-lea gol în cel de-al patrulea meci pentru echipa din Florida.

Messi a adus-o pe Miami în avantaj chiar la începutul jocului, în minutul 6, cu o finalizare marcă înregistrată după o fază clasică pe traseul Jordi Alba - Lionel Messi.

Dallas a egalat în minutul 37, prin argentinianul Facundo Quignon.

Echipa locală a preluat apoi conducerea înainte de pauză, cu o finalizare de excepție a lui Bernard Kamungo, care a lăsat în urmă doi apărători.

Messi părea că va suferi prima ănfrângere cu Inter Miami după ce un alt jucător argentinian de la Dallas, Alan Velasco, a făcut 3-1 în minutul 63, cu o lovitură liberă de pe partea stângă.

Miami a redus din diferență prin tânărul mijlocaș de 18 ani Benjamin Cremaschi, care a reluat în plasă o pasă de la neobositul Alba. Un autogol al lui Robert Taylor a restabilit diferența de două goluri pentru Dallas la 4-2.

Tot Messi a provocat apoi un autogol la o lovitură liberă: Farfan a trimis impecabil cu capul în propria poartă și a menținut astfel Miami în viață.

Cu cinci minute înainte de final, Messi a trimis superb o lovitură liberă de la 20 de metri în colțul scurt, ducând meciul direct la penalty-uri, pentru că această competiție nu are prelungiri.

În seria penalty-urilor, Messi a tras primul pentru Inter și nu a ratat. Paxton Pomykal a ratat pentru Dallas, iar Benjamin Cremaschi a transformat penalty-ul decisiv.

Leagues Cup- optimi de finală
Leagues Cup- optimi de finalăFlashscore

În sferturi de finală, Inter Miami urmează să întâlnească învingătoarea din partida dintre Dynamo Houston și FC Charlotte