Arsenal o învinge pe Bournemouth și continuă cursa pentru titlu în Premier League

Leandro Trossard și Declan Rice au colaborat la golul doi al lui Arsenal
Leandro Trossard și Declan Rice au colaborat la golul doi al lui ArsenalAFP
Arsenal Londra a obținut o victorie cu 3-0 în fața celor de la Bournemouth și se va menține în fruntea Premier League și după această rundă.

Arsenal - Bournemouth 3-0

Arsenal a dominat total partida de pe Emirates Stadium, oaspeții abia reușind să iasă din propria jumătate de teren în primul sfert de oră.

Ocaziile au apărut în lanț la poarta Cireșelor, însă fie portarul Travers s-a opus, fie imprecizia Tunarilor a făcut ca tabela să rămână nemodificată până înspre finalul primei reprize.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Golul a sosit într-un final în minutul 45, în urma unui penalty controversat. Havertz a pătruns în careu, iar Travers a încercat să-l blocheze. Atacantul Tunarilor a căzut la pământ și arbitrul întâlnirii a dictat penalty, însă reluările TV au arătat că germanul și-a lăsat piciorul în spate, forțând contactul cu adversarul.

Verificarea VAR a confirmat, însă, decizia ”centralului și Saka a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă.

Bournemouth a început cu mai mult curaj repriza secundă, însă golul a venit tot în poarta Cireșelor.

În minutul 70, Declan Rice a pasat elegant către Trossard, belgianul finalizând cu un șut plasat la colțul lung.

Trei minute mai târziu, Bournemouth a reușit să introducă mingea în plasă, dar arbitrul a considerat că Solanke l-a faultat pe David Raya în momentul în care portarul a încercat să degajeze și golul a fost anulat după o altă intervenție VAR.

Gabriel a reușit un golazzo, cu un șut năpasnic direct în vinclu, dar și această reușită a fost anulată pentru un offside la Havertz.

Scorul final a fost stabilit de Declan Rice în minutele de prelungire.

După acest succes, Arsenal se desprinde la patru puncte în fruntea Premier League (83p), însă rivala Manchester City (79p) urmează să joace mai târziu sâmbătă seara cu Wolverhampton pe teren propriu și mai are și o restanță cu Tottenham.